1 Kasım seçimleri İsrail’in aklını başından aldı!

AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerinden büyük bir zaferle çıkması İsrail’i telaşlandırdı. 7 Haziran sonuçları için kutlama yapan İsrail yönetimi, Erdoğan ve AK Parti’nin seçim zaferi içinse “büyük talihsizlik ve kötü haber” değerlendirmesinde bulundu.

Jerusalem Post’a konuşan Terör devleti İsrail Başbakanı Netanyahu‘ya yakınlığı ile tanınan Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Erdoğan‘ın iktidarı döneminde Türkiye-İsrail ilişkilerin kötüleştiğini ve iş birliklerinde gerilimler yaşandığını söyledi. Steinitz, Türkiye’nin HAMAS’la ilişkileri ve Filistin Yönetimine verdiği destekten rahatsız olduklarını dile getirdi.

ERDOĞAN’DAN NEFRET EDİYORLAR

Türkiye’nin 7 Haziran seçimlerinde AK Parti’nin tek başına iktidara gelememesine sevindiklerini kaydeden Eski istihbarat yeni Enerji Bakanı Steinitz, Kolalisyon hükümeti kurulamadığına ise üzüldüğünü belirtiyor. Erken seçimi AK Parti’nin ezici bir üstünlükle kazanmasına ise “Büyük talihsizlik ve kötü haber” yorumladı

“ÇOK DAHA GÜRÜLTÜLÜ OLACAK”

Woodrow Wilson Uluslararası Merkezi’nde Ortadoğu Programı direktörü ve ABD Dışişleri Bakanlığı Politika Planlama Kurulu eski üyesi Prof. Henri Barkey de, aynı gazeteye verdiği demeçte, “Seçim sonuçlarının Türkiye-İsrail siyasi ilişkileri için iyi olmadığını bilmek için kâhin olmaya gerek yok, bundan sonrası ekonomi için faydalı görünse de, politik açıdan çok daha gürültülü olacak” dedi.

TÜRKİYE İHVAN MENSUPLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Türkiye’nin HAMAS Lideri Halit Meşal’le görüşmesinden rahatsızlık duyduklarını kaydeden Henri Barkey, Türkiye’nin katil Sisi’nin Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirmesi sonrasında Müslüman Kardeşler (İhvan) mensuplarına ev sahipliği yapmasını da eleştiriyor.

HAMAS KUTLAMIŞTI

AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerinden zaferle çıkması Müslüman ülkelerin tamamında sevinçle karşılanmış halk sokaklara dökülerek kutlamalar yapmıştı. HAMAS sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise Gazze’de yaptığı açıklamada “Bu zafer yalnızca Türkiye’nin değil, Filistin’in de zaferidir, biz Türkiye’ye güveniyoruz. Bu Filistin halkının ve Filistin davasının lehine bir sonuçtur” açıklamasında bulunmuştu.

yenisöz