200 DAEŞ’çi öldürüldü

Başbakan Ahmet Davutoğlu Irak ve Suriye sınırı boyunca DAEŞ hedeflerinin vurulduğunu ve 200 DAEŞ mensubunun etkisiz hale getirildiğini söyledi.200-daesci-olduruldu-h1452804170-5c646cYENİ AKİT / ANKARA – Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu. Davutoğlu, Sultanahmet saldırısı ardından DAEŞ mevzilerine yoğun bombardıman gerçekleştirildiğini ifade etti. Davutoğlu, “Bu alçakça saldırının DAEŞ tarafından yapıldığının tespit edilmesini müteakip, silahlı kuvvetlerimize verdiğimiz talimatla o andan bugüne kadar yaklaşık 48 saat içinde DAEŞ mevzilerine Suriye’de ve Irak’ta 500’e yakın kara atışı vasıtasıyla top ve tank atışıyla taarruzda bulunuldu. DAEŞ mevzileri, sığınakları hem Başika’da, Irak’ta hem de Suriye’de sınır boyumuzda bütün imkânlarımızla vurulmuş, aralarında bazı sözde bölge yöneticilerinin de olduğu 200 DAEŞ mensubu son 48 saat içinde etkisiz hale getirilmiştir” dedi.

TERÖRÜN TUZAĞINA DÜŞMEYELİM

Başbakan Davutoğlu, büyükelçilere yaptığı konuşmada, “Terör eylemini yapan kişinin, Suriye menşeili bir DAEŞ’li olması bizi genelleme yapmaya itmemeli. Bütün Suriyeli mültecileri, mağdurları, mazlumları tehdit olarak görmemeliyiz. Eğer böyle yaparsak, yüce dinimizi istismar eden DAEŞ yüzünden bütün Müslümanları yerkürede potansiyel tehdit gibi görüp, onları uçaklardan indirmeye kalkarsak, işte o zaman tam da terörün istediği tuzağa düşmüş oluruz” diye konuştu. “Bundan sonra da Türkiye’ye, Türkiye’nin misafirlerine yönelecek her tehdit, misliyle mukabele ile cezalandırılacaktır” diyen Başbakan Davutoğlu, “DAEŞ terör örgütü, Türkiye sınırlarından tümüyle ayrılıncaya kadar, kısa dönemde bölgemizde ve dünyada mübarek dinimiz İslam’ın adını lekeleyecek davranışları sürdürdükçe de bütün bu etkisini kaybedene kadar, en kararlı mücadeleyi göstermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

PARALEL YAPIYA KARŞI KARARLI MÜCADELE SÜRMELİ

Davutoğlu, büyükelçilerden, Paralel Devlet Yapılanması’nın Türkiye aleyhine faaliyetlerini bertaraf etmelerini ve Türkiye’nin demokratik sistemine, hukuk düzenine aykırı ve devlet yapısını by-pass eden bu paralel çetelere karşı da aynen diğer terör örgütlerine karşı olduğu gibi en başı dik, kararlı mücadeleyi sürdürmelerini istedi.

BİLMEDEN İMZA ATMIŞ OLANLAR VARSA ONLARI MUHASEBEYE DAVET EDİYORUM

Başbakan Davutoğlu, bir grup akademisyenin imza attığı bildiriye ilişkin ise, “Bilmeden imza atmış olanlar varsa, hatta sonuçlarını görmeden imza atmış olanlar varsa onları bir kez daha muhasebeye davet ediyorum. Bu ülkenin vatandaşı olmak hasebiyle bir öz eleştiriye davet ediyorum. Bu öz eleştiri sonrasında eğer son derece açık, kendilerine dürüstlerse, yanlış da olduğunu düşünüyorlarsa bu metni kabul etmediklerini deklare etmelerini bekliyorum” dedi.

CUMA NAMAZINI SULTANAHMET’TE KILACAKLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in saldırının gerçekleştiği Sultanahmet’e giderek, Cuma namazını kılacağı öğrenildi.