ABD, YPG’nin videosuna tepki gösterdi

ABD, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG tarafından geçen hafta sosyal medya üzerinde yayınladığı videoya tepki gösterdi. Washington yönetimi, yabancı savaşçıları Türkiye’ye karşı saldırmaya çağıran videoyu kınadıklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG tarafından geçen hafta sosyal medya üzerinde yayınlanan ve yabancı savaşçıları Türkiye’ye karşı saldırmaya çağıran videoyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Söz konusu videoyu gördüklerini belirten Kirby, Türkiye’ye saldırı çağrısının yapılmasını şiddetli kınadıklarını söyledi.

Videonun yayınlanmasının ardından özellikle Washington’daki Cumhuriyetçi çevreler, YPG’ye ve ABD Başkanı Barack Obama yönetimine tepki gösterdi.Tepkilerde, “YPG’yi hem silahlandırıyor, hem de destekliyoruz. Onlar da NATO müttefiki olan Türkiye’ye saldırı çağrısı yapıyor” açıklamalarına yer verildi.

ABD’NİN İKİ YÜZLÜLÜĞÜ

ABD yönetimi video nedeniyle YPG’yi kınarken, bir yandan da örgüte yakın bir itimat gösteriyor.

YPG’NİN VİDEOSUNDA NE VARDI?

Yüzü poşulu bir Avrupalının İngilizce okuduğu bildiride Türkiye Kürtlerin çoğunlukta olduğu illerde işgalci olmakla suçlanıyor ve dünya çapındaki solcu savaşçılardan Türkiye’ye giderek Türk güvenlik güçlerine karşı savaşması isteniyordu.

MCGURK KOBANİ’Yİ ZİYARET ETTİ

DAEŞ’le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, iki gün boyunca Kobani’de izlenimlerde bulundu.

PYD ve YPG temsilcileriyle bir araya geldi. Brett McGurk sosyal meobamanin-ozel-temsilcisinin-pkklilarla-fotografi-ankaradan-tepki-h1454415839-8887b3ABD Başkanı Barack Obama’nın DAEŞ’le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk haftasonu Kobani’ye yaptığı ve terör örgütü YPG’nin başını çektiği ‘Demokratik Suriye Birlikleri’ üyeleriyle görüştüğü ziyaretin detaylarını kişisel Twitter hesabından paylaşmıştı. Başka bir hesaptan paylaşılan ve McGurk’un yer aldığı bir kare Ankara’da büyük rahatsızlık yarattı. Ankara’nın tepki gösterdiği bir diğer konu ise DAEŞ’le mücadele etsin diye PYD’ye verilen silahlar. Edinilen bilgilere göre bu silahlar Güneydoğu’da kullanılıyor.1454416176-6357e6PKK’NIN KANDİL’DEKİ ÖNEMLİ İSMİ

Ankara’nın güvenlik raporlarına göre söz konusu fotoğrafta McGurk, PKK’lı terörist Polat Can’la yan yana. Polat Can, Türk istihbarat raporlarına göre PKK’nın Kandil’deki önemli isimlerinden biri. Kısa süre öncesine kadar Kandil’de olduğu biliniyor.

Obama’nın DAEŞ ile mücadele özel temsilcinin o isimle aynı karede yer alması Ankara’da rahatsızlık yarattı.

PYD’YE VERİLEN SİLAHLAR TÜRKİYE’DE

Sadece bu değil edinilen bilgilere göre ‘DAEŞ ile mücadele etsin’ diye PYD’ye verilen silahlar PYD’nin silahlı kolu YPG tarafından güneydoğu sınırından Türkiye’ye geçiriliyor. Özellikle de Cizre, Silopi ve Nusaybin’de kullanılıyor.

Silahların seri numaralarını tespit eden Ankara listeyi ilgili ülkelerle paylaştı. Listelerle birlikte “Silahların menşei ülkenize ait. DAEŞ’le mücadele için verdiğiniz silahlar Güneydoğu’da kullanılıyor. Siz önlem almazsanız biz gerekeni yapacağız” mesajı da iletildi.

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, , , ,