ABD’den Putin’i çıldırtacak sözler

ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Antony Blinken, Putin liderliğindeki Rusya’nın Suriye operasyonlarını ‘kirli kampanya’ olarak tanımladı.

Antony Blinken, “Suriye sınırında Türkiye ile yaptığımız operasyonlar bölgenin DAEŞ’den temizlenmesine yardımcı olacak” dedi. Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonlarını “kirli kampanya” olarak nitelendiren Blinken, “Rusya, Esad ve İran’a hizmet ediyor” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan yardımcısı Antony Blinken İstanbul’da Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdi. Antony Blinken Atlantik Konseyi Ekonomi ve Enerji Zirvesi’nde konuştu.

Blinken, “Şimdiye kadar DAEŞ’e karşı 8 bin 200 hava saldırısı düzenlendi. Musul-Rakka arasında silah ve yasadışı petrol iletimi kesildi. Suriye-Türkiye sınırının yüzde 85’i DAEŞ’den temizlenmiş durumda. Türkiye ile gerçekleştirdiğimiz hava operasyonları geri kalan 112 kilometrelik kesiminde DAEŞ’den temizlenmesine yardımcı olacak” dedi.

Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonlarını da eleştiren ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Antony Blinken, “Rusya Suriye’deki operasyonların ağır maliyetini uzun süre sürdüremez. Esad, İran ve Hizbullah’ın hizmetine sunduğu hava kuvvetleri ile Suriye’nin çoğunluğuna karşı gerçekleştirdiği kirli kampanya nedeniyle Rusya İslam dünyasını kendinden uzaklaştırıyor” şeklinde konuştu.

DAEŞ’in sosyal medyadaki faaliyetlerine de değinen Blinken şunları söyledi:“Sosyal medyada ve basında DAEŞ’in din kardeşlerine nasıl davrandığını göstererek bir savaş veriyoruz. 14 ay önce DAEŞ sosyal medyayı domine ediyordu. Ama artık sosyal medya DAEŞ karşıtı mesajlarla domine edilmiş durumda.”

ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Blinken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun ile de görüştü.

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, ,