Avrasya’dan Aksa’ya yürüdüler

Avrasya Maratonu’nda 500 kişilik bir grup, Terör Devleti İsrail’in işgal ettiği ve zulmettiği Filistin’e dikkat çekmek için yürüdü. Adını, “Avrasya’dan Aksa’ya” olarak belirledikleri yürüyüşün sonunda, katılımcılar beyaz bir flamaya imza atıp mesajlar yazdı. İmzalanan flamanın Mescid-i Aksa’ya gönderileceği belirtildi.

37. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’nda Boğaziçi Köprüsü’nde renkli görüntüler yaşandı. Filistin’in sesini duyurmak ve İsrail’in Filistinlilere yönelik baskı ve zulmüne dikkat çekmek isteyen bir grup genç, maratonda Filistin için yürüdü. Üzerinde ‘böldürmeyeceğiz’ yazılı Kudüs ve İstanbul temalı Hanzala resminin bulunduğu özel tişörtler tasarlayan gençler, köprüden geçenlere bu tişörtlerden dağıttı.

‘KUDÜS ÜMMETİN KIYAMIDIR’

Maratona katılan küçük çocuklara da hanzala figürlü balon dağıtan gençler, “Mekke – Medine ümmetin rüku ve secdesi, Kudüs ümmetin kıyamıdır” yazılı pankart taşıdı. Yürüyüşlerini Kabataş’ta sonlandıran yaklaşık 500 kişiden oluşan grup, Kudüs ve İstanbul temalı beyaz bir flamayı maratona katılanlara imzalattı. Katılımcılardan kimi mesaj yazdı, kimisi ise imza attı, resim çizdi. Grup, imzalanan bu flamayı, Mescid-i Aksa’ya göndereceğini duyurdu.

FİLİSTİNLİLER MÜSLÜMANLARI BEKLİYOR

Kısa bir süre önce Filistin’e gittiklerini belirten grup üyeleri, tüm Müslüman aleminin Filistin’e giderek ilk mescidimiz olan Mescid-i Aksa’yı görmeleri gerektiğini belirtti. 7’den 70’e yüzlerce katılımcının yer aldığı Avrasya’dan Aksa’ya yürüyüşünde katılımcılar, Filistinlilerin ‘bizi burada yalnız  bırakmayın, sürekli gelin’ dediklerini belirterek, Filistin konusunda farkındalık uyandırmayı amaçladıklarını ifade etti.

‘BÖLDÜRMEYECEĞİZ’

Grup adına basın açıklaması yapan Şair Akif İnan’ın kardeşi Ahmet İnan, “Filistin tam anlamıyla Hür olana dek Filistin’ deki kardeşlerimizin yanında olduğumuzu üç maymunu oynayan tüm dünya devletlerine haykırmak ve bilhassa da Mescid-i Aksa’nın bölünmeyeceğini, işgalci İsrail’e anlatmak için ‘böldürmeyeceğiz’ diyerek yola çıktık. Bundan sonra da Kudüs’ü anlatan seminerler vermeyi ve ulaşabildiğimiz kadar çok kişiye bu davayı anlatabilmeyi hedefliyoruz. Amacımız; bu işgale karşı toplumumuzun her kesiminden insanların dikkatini çekmek. Sözde işgal devletinin yaptığı bunca zulmün Dünya çapında yankı bulmasını sağlamak, Mescid-i Aksa’yı herhangi bir bahane ile bölemeyeceklerini sözde işgal devletine haykırmak ve Filistin halkının tam manasıyla Hür olmasını sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.​

Yeni Şafak

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, , ,