Avrupa beceremedi, Türkiye ders verdi

Avrupa ülkeleri terörle mücadelede büyük güçlük yaşarken, terör örgütü DAEŞ’e en büyük darbeyi Türk istihbarat birimleri vurdu.

Türkiye’nin DAEŞ’le yeterince mücadele etmediği yönünde bazı kesimlerce yapılmak istenen algı operasyonun ne kadar temelsiz olduğu ortaya çıktı.

Avrupa istihbarat ve güvenlik birimleri terör örgütüne karşı büyük zafiyet yaşarken, Türkiye’nin emniyet, MİT ve askeri istihbarat birimleri DAEŞ’in canlı bomba hücrelerini tek tek bulup çökertti ve büyük katliamların önüne geçti.

İstihbarat birimleri aynı dönemde DAEŞ, PKK, DHKP-C, MLKP gibi örgütlerlebaşarıyla mücadele etti.

18 KASIM – Almanya’da katliam girişimi İstanbul’da engellendi

Atatürk Havalimanında DAEŞ üyesi, 8 kişilik bir grup yakalandı. Fas’tan İstanbul’a gelen 8 kişinin üzerinde bulunan bir kağıtta, İstanbul’dan başlayıp İzmir üzerinden, Yunanistan, Sırbistan, Macaristan geçişini kullanarak Almanya’ya ulaşmayı hedefledikleri kroki çıktı.

14 KASIM – Ankara saldırısını yapan hücreye büyük operasyon

Ankara’daki saldırını yapan canlı bombaları kente götüren Halil İbrahim Durgun’un izine Gaziantep’te ulaşıldı. Sansasyonel eylem hazırlığı içindeki Durgun’un kaldığı apartmanın dairesine baskın düzenlenrdi. Durgun üzerindeki bombayı patlatarak öldü.

12 KASIM – Cihatçı John’un sağ koluna villada baskın

Paris’teki terör eylemleriyle aynı gün İstanbul’da düzenlenmesi planlanan büyük saldırı alınan istihbaratla son anda önlendi. 4 Kasım’da Rakka’da DAEŞ üyesi ‘Cihatçı John’ olarak bilinen Muhammed Emwazi ile görüşen bir İngiliz kadını takibe alan MİT, Emwazi’nin yardımcısı Aine Lesley Davis’in izine ulaştı. Davis’in de aralarında bulunduğu DAEŞ üyesi 7 kişi tutuklandı.

10 KASIM – İzmir’de protokol katliamına polis engeli

İzmir’de 10 Kasım törenlerini kana bulamak bir PKK bombacısının kente geldiği istihbaratı üzerine harekete geçen polis, 10 Kasım gecesi saat 02.00’de Gaziemir’deki ormanlık alanda bombaları gizlediği yerden çıkaran İ.E’yi yakaladı. Aramalarda toprağa gömülmüş halde 17.5 kilo RDX tipi patlayıcı bulundu. Patlayıcın çok güçlü ve az bulunan bir tür olduğu açıklandı.

30 EKİM – Gazeteye yönelik saldırı notu

DAEŞ üyelerinin Suriye’den aldıkları talimat sonucu temin ettikleri araçlarla, İstanbul’da bir parti il başkanlığı binasına saldırıya hazırlandıkları ortaya çıktı. Teröristlerin üzerinde ulusal bir gazeteye saldırı düzenleyecekleri de öğrenildi.

19 EKİM – G20’ye saldırı planı deşifre edildi

DAEŞ’in, G20 için hazırladığı plan çökertildi. Gaziantep’teki baskında teröristlerin heyetlere yönelik kan donduran planları deşifre edildi. Teröristler, heyetlerin kenti gezecekleri safari turunda önce bombalı araç patlatacak sonra da sağ kalanların boğazlarını keserek bir vahşete imza atacaklardı.

7 EKİM – DHKP-C’nin hedefinde TÜSİAD

Terör örgütü DHKP-C’nin karakol basmayı planladığı belirlendi. Polis kıyafeti giymiş terör örgüt elemanlarının TÜSİAD genel kurul toplantısı sırasında salona bomba yerleştirerek patlatmayı planladığı ortaya çıktı. Plan polisin Okmeydanı’ndaki bir hücre evine yaptığı baskınla deşifre oldu.

7 EKiM – 8 aylık takiple darbe

Savcı Kiraz’ı rehin alarak öldürülmesi olayının bin benzeri Ankara’da son anda önlendi. İstihbaratın 8 aylık takibi sonucunda Ankara Adliyesi’nde Hayat Dönüş operasyonlarında görev almış olan bir savcıya suikast hazırlığında olan terör örgütü DHKP-C üyesi Utku A. ve Osman Ö. yakalandı.

1 TEMMUZ – Yine PKK yine İzmir!

İzmir’de PKK üyesi S.Ş. ile YPG üyesi G.S, eylem hazırlığındayken yakalandı. İki teröristin kentteki askeri ve emniyete ait binalara yönelik eylem amaçlı keşif faaliyeti yürüttükleri belirlendi. Çok sayıda patlayıcı ele geçirildi.

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, , ,