Başbakan Davutoğlu: Cumhurbaşkanı kırmızı çizgimizdir

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya dönüşü uçakta yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı’nın AK Parti’nin kırmızı çizgisi olduğunu açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Conrad Otel'de düzenlenen Türkiye - Japonya İş Forumu'na katılarak konuşma yaptı. (Şebnem Coşkun - Anadolu Ajansı)

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Conrad Otel’de düzenlenen Türkiye – Japonya İş Forumu’na katılarak konuşma yaptı. (Şebnem Coşkun – Anadolu Ajansı)

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya ziyareti sonrası dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Davutoğlu, ”Cumhurbaşkanına sahip çıkılmadı” şeklindeki soruya şu şekilde cevap verdi;

”Nerede kimin tarafından yapıldı bu açıklama bilmiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’ndan emaneti alınca da söyledim. Cumhurbaşkanı devlet makamı. O her zaman tüm tartışmaların üzerindedir. Devlet makamı sebebiyle, şahsi dostluğumuz sebebiyle de benim için AK Parti için tüm arkadaşlarım için kırmızı çizgidir. Cumhurbaşkanı’nı hep takdirle andım. Hiçbir konuşmam yok ki kendisinin bu ülkeye yaptığı hizmetleri anmış olmayalım ya da Cumhurbaşkanı’na yönelik yanlış tavır olduğunda sessiz kalmış olalım. Birileri bu hukuku bilmiyor ve ahkam kesmek isteyen işgüzarlar olabilir. Biz eleştirilerine de bakmayız ahkam kesmelerine de bakmayız. Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı’mıza hakaret edince ilk gün konuştum. Cumhurbaşkanlığı makamı üstte tutulmalı. Kimsenin tavsiyesine ihtiyacım yok. İşgüzar eleştirilerine de pirim vermem.”