Bu da HDP terörü

Terör saldırılarının gölgesinde kongreye giden HDP, bir ilke imza attı. Dünkü kongrede adeta terör estirildi

bu-da-hdp-teroru-h1453705494-f9ecebHDP dün yaptığı kongreye; aralarında Yeni Akit ,Sabah, Takvim, Yeni Şafak, Star, Akşam, Güneş gazeteleri ve Kanal 24 gibi bazı basın-yayın kuruluşlarını almadı, bazılarına da zorluk çıkardı. HDP bununla da kalmadı. Seçimlerde “Türkiye partisi” olma sözü veren HDP, kongre için AK Parti, MHP, BBP ve Vatan Partisi’ne de davet göndermedi. Dünkü kongrede de adeta terör estirildi. Kongrenin hemen başında basına ayrılan bölümde yaşanan olay da bunu ortaya koydu. Kongrede, “demokrasi mücadelesinde ölenler” için saygı duruşu sırasında, tribünlerden sloganlar atıldı. Bu sırada basın bölümünde yer alan Anadolu Ajansı foto muhabirinin küfür ettiği iddia edildi. Tribünlerden muhabire tepki gelince, muhabir, görevliler eşliğinde salondan çıkartıldı.

YİNE ‘ÖZ YÖNETİM’ İSTEDİ!

HDP Genel Başkanı Demirtaş, konuşmasında toplumun bölünmesini engelleyecek bir demokratik model sunduklarını iddia ederek, öz yönetimi savundu. Skandalların yaşandığı kongrede Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ yeniden eş genel başkanlığa seçildi. Parti Meclisi’nde, eski üyelerden 24 isim yerini korumayı başarırken, 76 yeni isim görevlendirildi.

TERÖRİSTLERE ‘ŞEHİT’ DEDİ

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ konuşmasına Abdullah Öcalan’ın 2014’te gönderdiği mesajı okuyarak başladı. Yüksekdağ, şunları söyledi: “Türkiye halklarına dayatılan yönetim biçimi bir yazgı değildir, kader değildir. (…) Türkiye’de bir demokratik cumhuriyet anlayışına dayanan yeni demokratik bir modelin kurulması ve inşa edilmesi, savaşa, ölüme, kana ve istikrarsızlığa boğulmuş bütün Ortadoğu ve Mezopotamya toprakları üzerinde en demokratik ve güzel model olacaktır. Türkiye’de inşa edilecek bir demokratik cumhuriyet ve demokratik ulus modeli bütün bir bölgede ve Türkiye’de yeni bir yaşamın, insanlıktan yana yeni bir kapının açılması anlamına, başlaması anlamına gelir.

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

,