DAEŞ’in finans kaynağı Esed

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DAEŞ bahanesiyle ılımlı Suriye muhalefetinin yok edilmeye çalışıldığını belirterek, “DAEŞ’in en büyük destekçisi, Esed ve ona destek veren ülkelerdir. DAEŞ’in finans kaynağı Esed’tir” dedi.

Dün muhtarları Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus uçağının vurulması sonrası yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Erdoğan yaptığı konuşmada, Suriye’de bulunan ülkelerin DAEŞ bahanesiyle ılımlı Suriye muhalefetini yok etmeye çalıştığına dikkat çekerek, ‘Esed rejimine destek verenler, katledilen yüzbinlerce masum insanın hesabını veremeyeceklerdir. DAEŞ’in en büyük destekçisi Esed ve ona destek veren ülkelerdir.’ dedi. Erdoğan, uçak düşürülmesi olayı ile ilgili Rusya Lideri Putin’i de eleştirerek, ‘Rusya uçağını defalarca uyarmamıza rağmen sınırlarımızı ihlal ettiği için müdahale edildi. Yine ihlal olursa aynı karşılığı veririz.’ ifadelerini kullandı. Özür bekleyen Rusya için ise Erdoğan, Özür Dilemeyiz” dedi. Erdoğan, ‘Bu ülkede idarecilerin Türkiye’yi İslamlaştırma gayreti var’ açıklaması yapan Putin’e ‘Bunu nasıl söylersin?’ dedi. Erdoğan, Putin’in açıklamasını hatırlatarak, ‘Şöyle bir açıklama yapılabilir mi ya? ‘Bu ülkede idarecilerin Türkiye’yi İslamlaştırma gayreti var’ diye bir açıklama yapılabilir mi? Demek ki ben, bizler Türkiye’yi İslamlaştırma gayreti içindeyiz. Ya Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman ya. Bunu nasıl söylersin. Böyle bir ifade nasıl kullanılır? Ben kalkıp da Rusya için Rusya’yı yönetim Hristiyanlaştırma gayreti içindedir diyebilir miyim? Orada da 300 milyon Hıristiyan var. Tayyip Erdoğan Müslümandır, yüzde 99’u bu ülkenin Müslüman. Biz neyin gayreti içinde olacağız ki? Ama tespite bakın, şu yanlışa bakın!’ şeklinde tepki gösterdi.

 UÇAĞIN DÜŞÜRÜLMESİ

Rus savaş uçağının düşürülmesine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bu kesinlikle Rusya’yı hedef alan bir olay değildir. Daha önceden ilan ettiğimiz, Rusya’ya da defalarca hatırlattığımız angajman kuralları gereği, sınırlarımızın ihlaline anında tepki veriyoruz. İnanın bana, Suriye’deki tüm olaylar gibi bu olay da bizi ziyadesiyle üzmüştür. Biz kimsenin burnu kanamasın diye uğraşıyoruz. Konuyla ilgili teknik izah, Rusya başta olmak üzere ilgili tüm ülkelere ve kurumlara yapılmıştır. Buna rağmen Rusya tarafından yapılan açıklamaları ve konuyla ilgisi olmayan tepkileri üzüntüyle takip ediyoruz. Bizim Rusya’ya stratejik ortaklığımız var. Kaldı ki, aidiyeti belli olmayan uçakların uyarılmasına rağmen bizim hava sahamızı ihlal etmesi, daha önce bunun 3-4 kez yapılmış olması, tabii ki güvenlik nedeniyle atılmış bir adımdır. Suriye ile iç içe bulunduğumuz durum ortadadır’ diye konuştu.

 ‘BU OLAY BİZİ ZİYADESİYLE ÜZMÜŞTÜR’

Erdoğan şöyle devam etti: ‘Bir uçağın sınırımızı ihlal etmesi üzerine bu kurallar işletilmiştir. Sınıra gelen iki uçak, milliyeti belli değil. Beş dakika içinde 10 uyarı yapılıyor. Sesli olarak bu uyarılar televizyonlarda yayınlanıyor. İnanın bana Suriye’deki tüm hadiseler gibi bu olay da bizi ziyadesiyle üzmüştür. Biz bölgede kimse ölmesin burnu kanamasın diye uğraşıyoruz. Teknik izahat, TSK ve Dışişleri bakanlığımız tarafından Rusya başta olmak üzere ilgili tüm ülkelere yapılmıştır. Buna rağmen Rusya tarafından yapılan açıklamaları ve konuyla ilgili olmayan tepkileri üzüntüyle takip ediyoruz. Bizim Rusya ile stratejik ortaklığımız var, üst düzey istişari konseyimiz var. Ama bizim bu birlikteliğimiz dayanışmayı gerektirir. Bu birlikteliğimiz bizim birbirimizi tehdit etmemizi gerektirmez’ ‘Biz yeni gerilimler için değil barış için çaba gösteriyoruz’ diyen Cumhurbaşkanı, ‘Rusya’yı sınır ihlali olmadan hedef almamız için sebep yoktur. Suriye politikasında anlaşamıyor olması başka bir şeydir, angajman kurallarının işletilmesi başka bir şeydir. Sadece muhalifleri hedef alan saldırılara karşı itirazlarımız elbette devam ediyoruz. Cerablus’tan Batı’ya doğru insani güvenlik bölgesi oluşturma kararımız da aynı şekilde sürüyor’ şeklinde konuştu.

YİNE AYNI KARŞILIĞI VERİRİZ

Türkiye’nin angajman kurallarını hatırlatan Cumhurbaşkanı, atılan adımın güvenlik nedeniyle olduğunu söyledi. ‘Kaldı ki, aidiyeti belli olmayan uçakların uyarılmasına rağmen bizim hava sahamızı ihlal etmesi, daha önce bunun 3-4 kez yapılmış olması, tabii ki güvenlik nedeniyle atılmış bir adımdır. Suriye ile iç içe bulunduğumuz durum ortadadır’ diyen Erdoğan, “Aynı ihlal bugün yapılsa, Türkiye yine aynı karşılığı vermek durumundadır’ diye konuştu.

MANKURTLAR ANLAMAZ

“Ortadoğu ve Kuzey Afrika başkaları için bataklık olabilir. Ama bizim için oralar, bin yıllık hatıralarımızın bulunduğu ayrılmaz bir parçamızdır. Buradaki hassasiyeti anlamıyorlar. Bunlar sadece ideolojik bir kafa yapısıyla olaylara bakanlar. Nerede bu ülkenin çıkarı var, nerede bu milletin çıkarı var? Bunun hesabını yapmazlar. Biz milletimiz için bakıyoruz. Ülkenin ve milletin mukadderatını ilgilendiren konularda başkaları gibi düşünenler, köklerinden kopmuş mankurtlardır’”

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, , ,