Davutoğlu: Sorumlusu MİT tırlarına operasyon yapanlardır

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ‘MİT tırlarını durduranlar, Bayırbucak’taki saldırıların da sorumlularıdır’ dedi.

Bayırbucak’taki Türkmenlerin korunması ve vatanlarının muhafaza edilmesi için her türlü tedbirin alındığını ve alınacağını söyleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, ”MİT tırlarına operasyon yapanlar Bayırbucak’taki saldırıların aynı zaman da sorumlularıdırlar. Bu tabloda onların arkasında hangi güçlerin olduğunu da görüyoruz” dedi.

Davutoğlu’nun açıklamaları şöyle;

Suriye’deki terör faaliyetlerine karşı Türkiye gereken tedbiri alır. Bayırbucak’ta herhangi bir DAEŞ tehdidi yoktur. Bunun için geçtiğimiz gün Rus Büyükelçisi’ni çağırarak bu konudaki kaygılarımızı kendilerine aktardık. DAEŞ’e operasyon yapılıyor diyerek Türkmenlere sivillere saldırılmamalıdır. Biz kardeşlerimizin korunmaları için gerekli tedbirleri diplomatik anlamda alırız. BM ile temaslarımız sürüyor. Mülteci durumunu ele aldık. Ayrıca dediğim gibiBayırbucak Bölgesi‘ndeki kardeşlerimizin kendi öz vatanında korunması için her türlü tedbiri bu alanda aldık, alma talimatını da verdik.

SORUMLULAR MİT TIRLARINA OPERASYON YAPANLARDIR

Bazı eleştiriler duyuyorum. MİT tırlarına yönelik operasyon yapanlar bugünkü bu katliamlardan sorumlu olan çevrelerdir. O günlerde devlet mahremiyeti içerisinde Türkmen kardeşlerimizin muhafazaları için yaptığımız yardımlara dönük operasyon yapanların da arkalarında hangi güçler olduğunu bu tabloda görüyoruz.

Ayrıca Kobani’deki katliama sesini yükseltenlerin şimdi neden sessiz kaldığını da sormak lazım.

Meselemiz insani bir meseledir. Ecdaddan gelen bir emanettir. Elimizden gelen her tedbir alınacak. Türkmenler bir taraftan DAEŞ‘e karşı savaşıyorlar, dün iki köyü aldılar. Diğer tarafta da Bayırbucak hattında da rejime karşı savaşıyor. Ümit ederiz ki Suriye sınırları birgün barış sınırları olur. Türkiye bu konudaki politikasını her zamanki gibi devam ettirecektir.

63. HÜKÜMET

Bu konuda çok meraka gerek yok. Çok açık bir tablo vardır. Büyük bir zaferle çıktığımız seçim sonrasında hükümeti kuracağım. Bekleme değil bu. Tamamıyla hem istişareler, hem partimizin MYK’sı var, hem de Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul’da olması. Az önce tekrar konuştum kendisiyle Suriye ile ilgili. Yarın Ankara’ya gelecekler, en kısa sürede hükümeti kuracağız. Burada ekleme hali durumu ortaya çıkmasın doğal bir süreçtir. Biz 7 Haziran’da Türkiye’yi hükümetsiz bırakmayız diye söz verdik şimdi 317 milletvekili ile de çıkaracağız. Görüş ayrılığı varmış gibi söyleniyor henjüz bu konuda Cumhurbaşkanımız ile detaylı bir şekilde konuşmuş değiliz. Merak etmeyin Ak Parti’nin olduğu yerde kriz olmaz.

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, , , ,