Demirtaş haksız kazancını geri versin

774 gün boyunca ağır hasta olduğunu iddia ederek rapor alan, ancak eşiyle birlikte hiçbir etkinliği kaçırmayan Başak Demirtaş’ın devletten 100 bin TL’ye yakın kazanç sağladığını belirten siyasiler ve hukukçular, Selahattin Demirtaş ve eşinin haksız yere kazandıkları paraların geri iade edilmesini gerektiğini söylediler.

demirtas-haksiz-kazancini-geri-versin-h1453348715-d57adaMUSTAFA DURMAZ – MUHAMMET BİNİCİ / İSTANBUL – 7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde kartel medyasının televizyon ekranlarında saz çalarak kendisini dürüstlük timsali olarak tanıtan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve öğretmen eşi Başak Demirtaş’ın devletten haksız kazanç sağladıkları ortaya çıktı. 774 gün boyunca ağır hasta olduğunu iddia ederek rapor alan, ancak eşiyle birlikte hiçbir etkinliği kaçırmayan Başak Demirtaş’ın devletten 100 bin TL’ye kazanç sağladığını belirten siyasiler ve hukukçular, söz konusu öğretmenin haksız yere kazandığı kazançların geri talep edilmesi gerektiğini ifade ettiler.

İÇTEN: HEM RAPORLU HEM MEDYADA

AK Parti Diyarbakır eski Milletvekili Cuma İçten, Diyarbakır’da bir okulda görevli olan ancak görevini yerine getirmeyen Başak Demirtaş hakkında hâlâ işlem yapılmamasının kafa karıştırıcı bir durum olarak ifade etti. İçten, “Eşbaşkan olan bir siyasetçinin her yörede ahkam kesen, güya haksızlığa karşı da dik durduğunu iddia eden bir eşbaşkanın kendi özel hayatında eşinin de kendi gibi böyle yapması bence utanç verici bir durumdur. Bu konuyla ilgili, yetkili makamların da bugüne kadar işlem yapmamış olmaması düşündürücüdür. Bu raporda imzası olanların da bana göre yine işleme tabi tutulmaları da bana göre ayrı bir handikap. Hem rapor veriyorsunuz sağlık sorunlarından dolayı, ama aynı gün bütün medyada boy gösteriyor. O zaman bu raporu verenler hakkında da gerekli soruşturma yapılması gerekir” diye konuştu.

DEVLET DEMİRTAŞ’IN KAZANÇLARINI GERİ ALMALI

AK Parti’li İçten, okula ağır hasta olduğunu iddia ettiği için gitmeyen ama eşiyle birlikte birçok etkinliğe katılmayı da ihmal etmeyen Başak Demirtaş’ın bu zamana kadar haksız kazanç sağladığını söyledi. Öğretmen Demirtaş’ın kanunen devletten aldığı maaşların geri alınması gerektiğinin altını çizen İçten, “Hepsi haksız kazanç ve gerekli işlemlerin, soruşturmaların açılıp fazlasıyla devletten haksız kazanç aldığı için de bunların hepsinin geri alınması gerekir. Yani mevcut düzenlemeye göre rapor alınan bir kişinin haksız olduğu tespit edildiğinde almış olduğu hakların maaşta dahil olmak üzere kanunen geri alınır” ifadelerini kullandı.

TORAMAN: BİZİM VERGİLERİMİZLE HAKSIZ KAZANÇ SAĞLADI

Avukat Cüneyt Toraman, Başak Demirtaş’a rapor veren kurumların incelenmesi ve kazanılan haksız kazancın da geri alınması gerektiğini kaydetti. Toraman, “Lise öğrencileri için 20 gün veya 30 gün devamsızlık hakkı var. Bu süreyi aştığı zaman okumamış gözüküyorsun diyorlar. Öğrenciler için bile bu kadar katı kurallar uygulanırken, devlet kendine memuruna nasıl bu kadar bonkör davranır? Önce Başak Demirtaş’ın aldığı raporların niteliğinin öğrenilmesi gerekir. Ayrıca raporu veren doktordan, raporu kabul eden Milli Eğitim Müdürü’nden ve bu öğretmenden haksız yere kazançlar geri talep edilmelidir. Bir siyasi parti genel başkanı hukuk kurallarına dikkat etmesi gerekirken, böyle yanlış işler yapmaları çok üzüntü vericidir. Hem devletin güvenlik güçlerine kurşun sıkanları savunacaksın, hem de devletin hazinesinden, bizim vergilerimizle bu şekilde haksız kazanç temin edecek” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Akit Gazetesi