Figen Yüksekdağ; Sırtımızı YPJ’ye, YPG’ye ve PYD’ye yaslıyorum

Figen Yüksekdağ; Ben sırtımızı YPJ’ye, YPG’ye ve PYD’ye yaslıyorum

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Sırtımızı YPJ’ye, YPG’ye ve PYD’ye yaslıyoruz” sözlerini tekrarladı. Yüksekdağ “Ben sırtımızı YPJ’ye, YPG’ye ve PYD’ye yaslıyoruz dedim. Peki siz ne dediniz? Siz sırtınızı IŞİD’e dayıyorsunuz. IŞİD’e karşı halkların dayanışma çizgisi kazanması gerekiyor.” dedi

PKK saldırıları sonucunda hergün şehit haberleri gelmeye devam ederken HDP’li vekillerden tepki çeken açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

“Sırtımızı YPJ’ye, YPG’ye ve PYD’ye yaslıyoruz” sözlerini sarf eden Figen Yüksekdağ, sözlerini tekrarladı. 19 Temmuz’da Kobani’deki (Ayn el Arap) temaslarının ardından geldiği Suruç ilçesinde katıldığı programda “Sırtımızı YPJ’ye, YPG’ye ve PYD’ye yaslıyoruz” şeklinde açıklama yapan Figen Yüksekdağ, bugün Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında başlattığı soruşturma kapsamında açıklamalarda bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, PKK tarafından Adana’nın Pozantı ilçesinde şehit olan polis memurları için düzenlenen törene denk gelen açıklamalarında “Şanlıurfada yaptığım konuşmada yanlış hiçbir şey yok. O konuşmanın arkasındayım” dedi.

Yüksekdağ “Ben sırtımızı YPJ’ye, YPG’ye ve PYD’ye yaslıyoruz dedim. Peki siz ne dediniz? Siz sırtınızı IŞİD’e dayıyorsunuz. IŞİD’e karşı halkların dayanışma çizgisi kazanması gerekiyor. Türkiye iktidarının sırtını ona yaslamaması ve elini PYD’ye uzatması, sırtını ona yaslaması gerekiyor. Bunun bedelini tüm bölge halkları ödüyor.” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti;
 
“TÜRKİYE İKTİDARI ELİNİ UZATSIN”
“Aynı çağrıyı yine yapıyorum. Suriye’deki Kürt halkı ile kardeşlik ilişkisi kurun. Bugüne kadar bu çağrımıza bir yanıt verilmedi. Biz sırtımızı IŞİD’e yaslamadık. Türkiye iktidarı istemiyorsa sırtını yaslamasın ama elini uzatsın. ‘Gelin sizler de Kobani’ye elinizi uzatın’ çağrılarıma yer vermediler daha çok yaptığım konuşmanın o bölümünü ön plana çıkararak beni ve partimi hedef gösterdiler.”

Serdar Kazar
ŞEHİT POLİSLER İÇİN TÖREN
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bu açıklamaları yaptığı sırada Adana’nın Pozantı ilçesinde şehit olan polis memurları için tören düzenlendi.

Adli tıp kurumunda otopsileri yapılan şehit polis memurları İsa İpek ve Serdar Kazar’ın cenazeleri tören için Adana Valiliği bahçesine getirildi. Şehit polis memuru İsa İpek’in annesi Durdu İpek, “Kuzumu getirin bana kuzumu istiyorum” diye gözyaşlarına boğuldu. Şehit annesini kadın polisler sakinleştirdi.
ŞEHİDİN 2 AYLIK BEBEĞİ POLİSİN KUCAĞINDA
Cenazeler araçtan indirildikten sonra meslektaşlarının omuzlarında Türk bayrağına sarılı tabutlar tören alanına getirildi. Bu sırada şehidin eşi Pınar İpek, gözyaşları arasında sarıldığı tabutu öptü. Şehidin 2 aylık bebeği Asya’yı bir kadın polis kucağına alarak baktı. Şehidin yakınlarının feryatları karşısında kadın polis de gözyaşlarını tutamadı. 4 yaşındaki kızı Göksu ise bir akrabasını kucağında babasının tabutunun başına getirildi. Şehidin küçük kızı tabutu öpüp ağladı.
Figen Yüksekdağ hakkında soruşturma
Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığının HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında “Sırtımızı YPJ’ye, YPG’ye ve PYD’ye yaslıyoruz” sözlerinden dolayı soruşturma başlattığı bildirildi.
Başsavcılık, Yüksekdağ’ın 19 Temmuz’da Kobani’deki (Ayn el Arap) temaslarının ardından geldiği Suruç ilçesinde katıldığı programda yaptığı, “Biz sırtımızı YPJ’ye, YPG’ye ve PYD’ye yaslıyoruz, bunu söylemekte ve savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz” konuşmasından dolayı soruşturma başlattı.
Başsavcılık, “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan başlattığı soruşturmada Yüksekdağ’ın üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğuna karar verirse, Anayasanın 83. maddesine istinaden, “Dokunulmazlığının kaldırılması” talebinde bulunacak.
 Hazırlanacak fezleke, TBMM Başkanlığına sunulmak üzere Adalet Bakanlığına gönderilecek

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, , , , , , ,

Yorumlar