‘Fransa artık savaştadır’

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande “Paris saldırılarından sonra Fransa artık savaştadır” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris‘te düzenlenen olağanüstü toplantıda milletvekilleri ve senatörlere sesleniyor.

Hollande’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Dünyayı tehdit eden terörist hareket ile savaş halindeyiz. Paris saldırılarından sonra Fransa artık savaştadır. Cuma günü bütün Fransa terör tehdidi altındaydı. Kültürü, spor tesisleri, bütün hayatı tehdit altındaydı. Dini, rengi ne olursa olsun herkes tehdit edildi. Fransa’nın çeşitliliği hedef alındı. Hayatını kaybedenlerin çoğu 30 yaşının altındaydı.
Genç insanlardı onlar. Çok hayat dolu gençlerdi hayatını kaybedenler. Yurtdışından da hayatını kaybedenler oldu.

Suriye‘de, Belçika‘da hazırlandığını biliyoruz saldırganların. Tek bir hedefleri vardı, o da korku yaratmaktı. Bizi, toplumumuzu bölmekti. Üzerimizde baskı yaratmaktı. Terörle mücadele etmeyelim istediler.

– Bu yılın başından itibaren DAEŞ özellikle Paris‘te, Mısır‘da, Tunus‘ta, Kuveyt‘te,Türkiye‘de, Libya‘da pek çok saldırı düzenledi ve her gün öldürmeye devam etmekte. Bu nedenle DAEŞ‘i yenmeliyiz, yok etmeliyiz. Uluslararası toplum bize destek olmalı. Bu yüzden BM Güvenlik Konseyi’ne çağrı yaptım, bu ortak iradeyi sergileyelim dedim.

Fransa Suriye içerisindeki operasyonlarını hızlandıracaktır. Dün 10 Fransız uçağı DAEŞ‘in merkezi Rakka’yı bombaladı. Kutlamak istiyorum bu görevi yapan pilotları.ABD’ye teşekkür etmek istiyorum, bu operasyona kendileri de katkı yaptılar. Hava operasyonlarımız devam edecektir.

“SURİYE TERÖRİST YARATAN EN BÜYÜK ÜLKE”

Uçaklarımız Suriye‘de operasyonlarını sürdürecek. Nefes almadan durmadan operasyonlarımıza devam edeceğiz. Paris halkı şunu bilmeli ki biz kararlılığımızdan vazgeçmeyeceğiz. Tam tersi kararlılığımız artacaktır.

Mali’te terör söz konusu. Boko Haram öldürmeye devam ediyor. Ve tabi ki Suriye’den de bahsetmek gerekiyor. Suriye’de devamlı olarak çalışarak bir çözüm bulmak istiyoruz, siyasi çözüme ulaşmak istiyoruz. Suriye’de bizim düşmanımızDAEŞ’dir. Bu DAEŞ’in sınırlandırıması değildir, önemli olan DAEŞ’in yok edilmesidir. Suriye’de ve Irak’ta DAEŞ yok edilmelidir. Çünkü bölge ülkeleirLübnan ve Türkiye’ye de tehdit oluşturmaktadır. Kendimizi ve vatandaşlarımızı korumalıyız. Yabancı savaşçılar olarak bu insanlar ülkelerimize gelmekte ve terör yaratmaktadır. Şunu bilmeliyiz ki Suriye terörist yaratan en büyük ülke olmuştur, uluslararası toplum olarak buna karşı durmalıyız.

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, , , ,