Gasp serbest ifşa yasak

CHP’nin % 28.09 hissesine sahip olduğu Türkiye İş Bankası’nın usulsüz işlemlerle kurulduğunu iddia eden Adaleti Savunanlar Platformu Başkanı Adem Çevik, İstanbul 22. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 10 bin liralık tazminata mahkum edildi.

İstanbul 22. Asliye Hukuk Mahkemesi’nden Türkiye İş Bankası’nın yolsuzluklarla kurulduğunu öne sürenAdaleti Savunanlar Platformu Başkanı Adem Çevik’e şok karar! 2 yıl önce bir TV programında, “İş Bankası Hindistan’dan gönderilen paraların gasp edilmesiyle kuruldu” diyen ve söz konusu iddiasını belgeleriyle açıklayan Adem Çevik’in, İstanbul 22. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 10 bin liralık tazminat cezasına mahkûm edildiği ortaya çıktı. 

“HAKKIN SAVUNULMASI HAKARET KABUL EDİLMEZ”

CHP’nin %28.09 hissesine sahip olduğu Türkiye İş Bankası’nın Adaleti Savunanlar Platformu Başkanı Adem Çevik’e açtığı dava, 7. Duruşmada karara bağlandı. 

20 Kasım 2015 tarihli Hakim Gül Pak imzalı 2013/215 Esas numaralı duruşma tutanağında Çevik’in şu ifadelerine yer verildi: “AİHM kararları kapsamında bir hakkın savunulması ya da bir zulmün engellenmesi amacıyla ağır da olsa söylenen sözler hakaret kapsamında kabul edilemez. Ben bahsi geçen programda İş Bankası’nın kuruluşundaki ve sürdürülüşündeki hukuksuzluklara ve adaletsizliklere dikkat çekmek istedim. Orada söylediğim şey İş Bankası’nın başkalarının haklarının gaspı suretiyle kurulduğu idi. 

“SİYASİ PARTİNİN BANKASI OLMAZ” 

Bir siyasi partinin bankasının olmasının yasalara aykırı olduğunu dile getiren Çevik, şöyle devam etti: “Halen de bu sözümün arkasındayım. Türkiye’de 73 tane siyasi parti bulunmaktadır. Bunlardan sadece CHP’nin böyle bir bankanın kuruluşuna katkıda bulunduğu sabittir. Halen de yönetimindedir, ticaret yapılmaktadır, bu husus siyasi partiler kanununa ve anayasaya uygun değildir.” 

“CHP’NİN İŞ BANKASI’NDAKİ HİSSESİ DİYANET’İN OLMALIDIR”

İstanbul 22. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 10 bin liralık tazminat cezasını gazetemize değerlendiren Adem Çevik, “Hilafet paralarının hukuksuz elde edilmesi ile kurulan İş Bankası’nın faizcilik yapması da hukuksuzluk ve hak ihlalidir tüm Müslümanlara hakarettir. Vakıflara ait binanın 90 senedir İş Bankası müzesi olarak kullanılması ve göz yumulması da suç ama suçluyu cezalandırmak yerine suç var diyen cezalandırılıyor. Gasp serbest, ‘gasp etti’ demek yasak. CHP’ye gasp serbest mi? CHP’nin İşbank ortaklığı anayasaya ve siyasi partiler kanununa aykırı” dedi. 

“İş Bankası’nın kuruluşunda Hindistan’dan gelen hilafet paraları gasp edilmiştir” diyen Çevik, “CHP’nin İş Bankası’ndaki hissesi Diyanet’in olmalıdır. CHP’nin İş Bankası Yönetim Kurulu Üyelikleri, Diyanete veya vakıflara devir edilmelidir” ifadelerini kullandı. 

10 BİN LİRALIK TAZMİNAT CEZASI! 

Geçtiğimiz cuma günü gerçekleşen duruşmada İstanbul 22. Asliye Hukuk Mahkemesi, tazminat kararında şöyle dedi: “Davalı Adem Çevik yönünden davanın kısmen kabulüne, kısmen reddine, davacı lehine 10,000,00 TL manevi tazminat takdiri ile 26/06/2013 tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte davalıdan alınarak davacıya verilmesine, fazlaya ilişkin talebin reddine dair tarafların yüzüne karşı gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 15 günlük yasal süresinde temyiz yolu açık olmak üzere verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı.”