İran: Eğer biz Suriye’ye girmemiş olsaydık…

İran’ın “Devrim Rehberi” Ali Hamaney’in Devrim Muhafızları Ordusu’ndaki Temsilcisi Ali Saidi, İran askerlerinin İran’ın güvenliği için Suriye’ye müdahale ettiklerini söyledi.

İran’ın “Devrim Rehberi” Ali Hamaney’in Devrim Muhafızları Ordusu’ndaki Temsilcisi Ali Saidi, “Eğer biz Suriye’ye girmemiş olsaydık, bugün Irak, Suriye, Lübnan ve İran elden gitmişti” dedi.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars Haber Ajansı’nın haberine göre, geçtiğimiz günlerde Suriye’de hayatını kaybeden Devrim Muhafızları komutanlarından Hüseyin Hamedani’yi anma gününde Hamedan kentinde konuşan Saidi, “İran askerlerinin İran’ın güvenliği için Suriye’ye müdahale ettiklerini” söyledi.

Saidi, “Rehber (Hamaney), Suriye’nin bizim direniş hattımız olduğunu ilan ediyor. Bu sözün güvenlik, duygusal ve sorumluluk ifade eden bir tarafı vardır. Eğer biz Suriye’ye girmemiş olsaydık, bugün Irak, Suriye, Lübnan ve İran elden gitmişti” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Suriye’deki varlığını ve ülkenin içişlerine karışmasını savunan İran’ın Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Hüseyin Abdullahiyan, Çarşamba günü, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki varlığını eleştirmişti.

Yemen’deki olaylarla ilgili yaptığı bir açıklamada , “Suudi Arabistan’ın kendi güvenliği için başkalarının güvenliğini tehlikeye attığını” iddia etmiş ve bu durumun bir çelişki olduğunu söylemişti.

Abdullahiyan, “İran’a göre Yemen’in, Suudi Arabistan’ın ve bölgenin güvenliği önemlidir. Fakat Suudi Arabistan, kendi güvenliğini sağlamak için başkalarının güvenliğini tehlikeye atamaz. Bu bir çelişkidir” ifadelerini kullanmıştı.

Suriye’de 15 Mart 2011’de başlayan barışçıl gösterileri bastırmak için Esed güçlerinin şiddete başvurmasından bu yana 300 binden fazla insan hayatını kaybetti. Ülkede 5 yıldır devam eden ve milyonlarca insanın yerinden olduğu iç savaşta İran askerleri, rejim güçleriyle birlikte muhaliflere karşı savaşıyor.

İRAN SURİYE’DE AĞIR KAYIPLAR VERİYOR

Tahran yönetimi, Suriye’deki çatışmalarda şu ana kadar 8’i general olmak üzere 400’den fazla askerini kaybetti. Geçtiğimiz aydan bu yana İran destekli Hizbullah’ın da 2 üst düzey saha komutanı Suriye’de öldürüldü.

Ayetullah Ali Hamaney, 1989’dan bu yana İran rejiminin en üst makamı olan Velayet-i Fakih kurumunu temsilen “Devrim Rehberi” ve “Veliyy-i Fakih” sıfatlarıyla ülkeyi yönetiyor.

İran dini lideri “Rehber“, İran İslam Cumhuriyeti’nin genel politikalarının tanımlanmasından ve denetiminden sorumlu olmakla birlikte silahlı kuvvetlerin Başkomutanı olup, askeri istihbaratı ve güvenlik operasyonlarını kontrol etmekte ve savaş açmada veya barış kabul etmede tek yetkili konumda bulunuyor. Yargının, devlet radyo ve televizyonunun, polis kuvvetlerinin, silahlı kuvvetlerin baş yöneticileri ve 12 üyeli Anayasa Koruma Konseyi’nin 6 üyesi de Hamaney tarafından atanıyor.

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, , ,