IŞİD karargahı dediler Kur’an Kursu çıktı

Geçtiğimiz günlerde IŞİD karargahı olduğu iddiasıyla baskın düzenlenen Pendik’teki 3 merkezin, Özbekistan ve Tacikistan diktatörlüğünden kaçarak ülkemize sığınan ailelerin çocuklarına Kur’an-ı Kerim ve İslami ilimlerin öğretildiği Kur’an kursu olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde IŞİD karargahı olduğu iddiasıyla İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından baskın düzenlenen Pendik’teki 3 merkezin, IŞİD karargâhlarıyla alakasının olmadığı ortaya çıktı. Söz konusu merkezlerde, ülkelerindeki dini baskılardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Özbekistanlı ve Tacikistanlı ailelerin çocuklarının dini eğitim aldıkları Kur’an kursları olduğu öğrenildi. Mülteci çocuklara terör muamelesi yapılmasının kabul edilemez olduğunu belirten dernek başkanları, Özbekistanlı ve Tacikistanlı muhacirlerin kendi imkânlarıyla, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ikameti olmadığı için kabul etmediği çocuklarına dini eğitim vermek amacıyla kurdukları Kur’an Evleri’nin, terör yuvası olarak gösterilip baskın düzenlenmesini kınadıklarını söylediler.

MUHACİR ÇOCUKLARA TERÖRİST MUAMELESİ YAPILIYOR

Özbekler Birliği Derneği Başkanı Adem Çevik, Pendik’te geçtiğimiz günlerde Terör Örgütü IŞİD’e yönelik operasyonlarda gözaltına alınan Özbekistanlı ve Tacikistanlı muhacirlerin herhangi bir terör örgütüyle alakalarının olmadığını belirterek, Özbekistanlı ve Tacikistanlı muhacirlerin kendi imkânlarıyla, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ikameti olmadığı için kabul etmediği çocuklarına dini eğitim vermek amacıyla kurdukları Kur’an Evleri’nin, terör yuvası olarak gösterilip baskın düzenlenmesini kınadıklarını söyledi.

Çevik, “Muhacir Mescidi dediğimiz medreselerde Özbekistan ve Tacikistan diktatörlüğünden kaçarak ülkemize sığınan ailelerin çocuklarına Kur’an-ı Kerim ve İslami ilimler öğretilmektedir. Kur’an Evleri özellikle IŞİD yuvasıymış gibi gösterilerek İslam ve Kur’an-ı Kerim düşmanlığı yapılmaktadır. Bazı medya organları da İslami eğitim veren Kur’an Evlerini IŞİD karargahıymış gibi göstererek PKK terör örgütüne hedef göstermektedirler. IŞİD iftirası atanlara ve bunu yapanlara karşı hukuki haklarımızı kullanacağız. Asıl terörist, insan haklarını ihlal ederek katliam yapan diktatörlere ve terör örgütlerine sahip çıkanlardır” şeklinde konuştu.

BUNLARIN “IŞİD KAMPI” OLARAK NİTELENDİRİLMESİ İFTİRADIR

Pendik’te yakalanan ve basında “terörist/ IŞİD üyesi militan” diye gösterilen kişilerin tamamının serbest bırakıldığını söyleyen Türkistanlılar Derneği Başkanı Burhan Kavuncu ise, “-Pendik’te IŞİD kampı- başlığı ile yayınlanan haberlerin hepsi uydurmadır. İstanbul’daki Türkistanlı muhacirlerin IŞİD veya başka gruplarla alakası yoktur. 

Sadece kendi ülkelerindeki dikta rejimlerine karşı siyasi muhalefet yapan, “dini inanç ve düşünce suçlusu” kişilerdir. Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı “misafir öğrenci” uygulamasını kaldırdığı için, ikamet izni olmayan ailelerin çocukları sokakta bırakılmıştır. Bu aileler kendi imkânları ile çocuklarına dini eğitim vermek için medrese/ kurs benzeri yerler açmaktadırlar. Bunların “IŞİD kampı” olarak nitelendirilmesi iftiradır. Bazı Avrupa ülkeleri, mültecileri engellemek maksadı ile bu insanları “terörist, vs.” diye karalamaya çalışmaktadır. Türkiye medyasının Türkistanlı muhacirlerle ilgili yaptığı yayınlar da “yabancı düşmanlığının” yeni bir versiyonudur” ifadelerini kullandı.

facebook

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, , , ,