Katil Esed İçin 2017’ye Kadar Hain Plan

ABD yönetiminden sızan belgeye göre Suriye’de diktatör Esed en iyi ihtimalle Mart 2017’ye kadar Suriye’nin başında olacak.
ABD yönetimi, diktatör Beşar Esedli bir siyasi çözüm konusunda hazırlıklarını yapıyor.

Associated Press’in elde ettiği belgeye göre, Obama yönetimi Suriye’de siyasi geçiş senaryoları üzerine çalışırken, en iyi ihtimalle Beşar Esed’in Mart 2017’ye kadar Şam’da görevine devam edeceğini öngörüyor.

ABD’li yetkililerin iç belgesine göre, hazırlanan zaman çizelgesinde 2017 Martı’nda Beşar Esed ve etrafındaki yakın çevresi iktidarı bırakıyor.

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan yol haritasından esinlenen planda, Ağustos 2017’de seçimlerin yapılması öngörülürken, bu zamana kadar bir geçiş hükümeti kurulması öneriliyor.

Haberde, Rusya ve İran’ın, Esed’ın seçimlerden 6 ay önce görevi bırakmasını kabul etmeyebileceği vurgulanırken, ABD’nin müttefikleri Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin de bu planı “ihanet” olarak değerlendirebileceğine dikkat çekiliyor.

Belgede, Esed yönetimi ile muhalefet temsilcilerinin müzakereler sonucunda Nisan ayında bir “güvenlik komitesi” kurması öngörülüyor. Bu komiteye, bazı hükümet, asker, muhalefet ve silahlı grup liderleri için çıkartılacak af eşlik edecek.

Çizelgeye göre Mayıs ayında Suriye meclisi dağıtılacak, BMGK yeni geçiş otoritesini tanıyacak. Geçiş adımları arasında siyasi reformlar, geçici bir meclis ve Suriye’nin yeniden yapılandırılması için bir uluslararası bağış konferansı yer alacak.

Kasım ayında taraflar yeni anayasayı bağlayacak ve bu anayasa Ocak 2017’de referanduma sunulacak.

Bütün bunlardan sonra, Mart 2017’de Esad görevden ayrılacak ve Esad’ın yakın çevresindeki çember görevi bırakacak.

Kaynak: Associated Press

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, , , , ,