KONDA Genel Müdürü’nden seçim itirafı

KONDA Araştırma Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 1 Kasım seçimlerindeki büyük yanılgısıyla ilgili tarihi bir itirafta bulunarak ‘O anda bir delik bulup saklanasım geldi’ dedi.

7 Haziran seçimlerinin ardından hiçbir parti tek başına iktidar şansını yakalayamıştı. Koalisyon arayışlarından da bir sonuç çıkmayınca ufukta erken genel seçim göründü. 1 Kasım’a gidilirken anket şirketleri hep AK parti’yi yüzde 40’lar seviyesinde gösterdi. Hatta yüzde 47 diyen A&G araştırma şirketinin sahibi Adil Gür, sert eleştirilere maruz kalmıştı. Sandıktan tam tersi bir sonuç çıktı, AK Parti yüzde 50’ye yakın oyla Meclis’te 317 sandalye kazandı ve tek başına iktidar şansını yakaladı.

ANKET ŞİRKETLERİ DE KAYBETTİ

1 Kasım’da sandıkta kalalanlar muhalefet olduğu kadar anket şirketleri ve medya da vardı.  A&G adlı anket şirketi hariç tamamı AK Parti oylarını yüzde 40 civarında gösterdi. ANDY-AR’ın sahibi Faruk Acar, televizyondaki canlı yayında önce özür diledi, sonra da  AK Parti’nin oylarını yüzde 49 olarak bulduklarını ancak mahalle baskısı nedeniyle açıklayamadıklarını söyledi. Yanıldığını itiraf eden bir başka isim ise KONDA’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır oldu.

İLK İTİRAF GELDİ

AK Parti’nin oy oranını yüzde 41 gösteren KONDA’nın başındaki isim Bekir Ağırdır seçim sonrası ilk röportajını T24’ten Hazal Özvarış’a verdi, itiraf gibi açıklamalar yaptı ancak anket yapmaya devam edeceklerini duyurdu.

BİR DELİK BULUP İÇİNE SAKLANASIM GELDİ

1 Kasım’da NTV canlı yayındayken sandıktan çıkan oranları gördüğünüzde işi bırakmak aklınızdan geçenler arasında mıydı?

O anda bir delik bulup içine saklansam diyorsun. Başka bir izahı yok. Önce kendinize karşı mahcubiyet, sonra çalışma arkadaşlarınıza, kızınıza, babanıza mahcubiyet… Halka halka yayılıyor. Ama bir yandan da burada sorumluluğunu taşıdığınız insanlar var.

DEVAM EDECEĞİZ

O insanların son dört haftada eve gitmeden nasıl yırtındıklarını görmüşsünüz ve hepsinin geleceği, KONDA’nın sürdürülebilirliği, geçimleri sizin sırtınızda. O nedenle soğukkanlı olmak gerekiyordu. Mahcubiyetin üstüne yayını erken bırakıp arkadaşlarımın çalıştığı ofise geldim. Ve “Hata bende” deyip çalışmamıza devam ettik.