Kremlin: Putin, Erdoğan’ın görüşme talebini reddetti

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen görüşme talebini reddettiğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin düşürülen Su-24 tipi savaş uçağı nedeniyle Rusya’dan özür dilemedikçe görüşme yapılmayacağı belirtildi.

“Erdoğan son iki gündür Putin’le telefon görüşmesi yapmak istiyor, bu talepler Başkan Putin’e iletildi” açıklaması yapıldı. Putin’in haklıymış gibi Türkiye’nin uçak konusunda özür dilemeye niyeti olmaması nedeniyle görüşme talebini kabul etmediğini ifade etmesi dünya kamuoyunu şaşırttı.

KENDİ KENDİLERİNİ YALANLADILAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan France 24’e verdiği röportajda, Rus uçağının sınır ihlali yaptığı gerekçesi ile düşürülmesinin ardından Putin’ini aradığını fakat kendisine ulaşamadığını söylemişti. Ancak Erdoğan’ın bu açıklamaları ilk olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından yalanmış, arından da Kremlin SözcüsüDmitriy Peskov Erdoğan’ın olaydan 7-8 saat sonra telefon açtığını söylemişti.

‘ERDOĞAN’IN PARİS’TE GÖRÜŞME TALEBİNE HENÜZ YANIT VERMEDİK’

Uşakov, Erdoğan’ın, Putin’le Paris’te görüşmek için yaptığı talebe de Kremlin tarafından henüz olumlu yanıt verilmediğini açıkladı. Erdoğan bugün ise 30 Kasım’da Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek 2015 Dünya İklim Zirvesi kapsamında Putin ile ikili bir görüşme gerçekleştirmek istediğini söylemişti.

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

,