Kundaktaki bebeği katlettiler

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde 1 ton patlayıcı ile Emniyet Müdürlüğü , Jandarma Komutanlığı ve lojmanlarına saldıran teröristler, 5 aylık bebek ile 4 ve 12 yaşındaki çocuğun da aralarında olduğu 5 kişiyi katletti. Saldırıda 39 kişi de yaralandı. Eş zamanlı saldırı sonrasında çıkan çatışmada 8 terörist öldürülürken, şüpheli 2 kişi gözaltına alındı. Saldırı sonrasında birçok ev işyerinde hasar oluştu.

kundaktaki-bebegi-katlettiler-h1452802423-3e4398HABER MERKEZİ – Terör örgütü PKK, Diyarbakır Çınar ilçesinde bomba yüklü araçla katliam gerçekleştirdi. Saldırıda bir polis memuru şehit oldu, 3’ü çocuk 5 kişi de hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden çocuklardan biri kundaktaki 5 aylık bebek.. Saldırıda 39 kişi yaralandı.

BOMBA YÜKLÜ ARAÇLA SALDIRI

PKK’lı teröristler; Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde PKK’lı teröristler İlçe Emniyet Müdürlüğü binası ile yan tarafında bulunan emniyet lojmanlarına bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. Binanın lojman girişinin de bulunduğu arka kısmında bomba yüklü aracı infilak ettiren PKK’lılar eş zamanlı olarak İlçe Jandarma Komutanlığı ve ilçe Emniyet Amirliğine roketatar ve uzun namlulu silahlarla da saldırıda bulundu.

Saldırıda 1 emniyet mensubu şehit oldu, 5 kişi yaşamını yitirdi, 39 kişi de yaralandı. Ölenlerin arasında 5 aylık bir bebek ile 4 ve 12 yaşında iki çocuk bulunuyor. Saldırıda yaralananların tedavileri ise Diyarbakır’daki hastanelerde sürüyor. Hastanedeki yaralılar arasında bulunan bir çocuğun sağlık durumunun ağır olduğu öğrenildi.

EŞ ZAMANLI SALDIRI!

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde teröristler tarafından saat 23.30 sıralarında İlçe Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve polis lojmanlarına eş zamanlı saldırı düzenlendi. Lojmanlara bomba yüklü araç, emniyet ve jandarmaya ise roketatar ve el yapımı bombalarla düzenlenen saldırının ardından teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Bir süre devam eden çatışmada 8 terörist etkisiz hale getirildi. Bomba yüklü aracın patlamasıyla da lojmanlarda ve karşısındaki bir müstakil evde göçük oluştu.

Lojmanlarda yangın da çıktı. Saldırıyla ilgili 2 şüpheli gözaltına alındı.

1 TON PATLAYICI KULLANILMIŞ

Olay yerinde yapılan ilk incelemede infilak ettirilen kamyonete teröristlerin, güçlendirilmiş yaklaşık 1 ton patlayıcı yüklediği belirlendi. Şiddetli patlamada kamyonet paramparça olurken, olay yerinde derin bir çukur oluştu. Olay yerinden tek tek toplanan kamyonetin parçaları detaylı incelemeye alındı. Yetkililer, saldırıyı düzenleyen PKK’lı terörist grubun en az 15 kişi olduğu belirlendi.

POLİS MEMURU 4 YAŞINDAKİ KIZIYLA BİRLİKTE HAYATINI KAYBETTİ

Saldırıda; polis memuru Mehmet Şenol Çiftçi’nin (28) ile 4 yaşındaki kızı Mevlüde İrem Çiftçi’yle beraber yaşamını yitirdiği bildirildi. Çınar İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli olan ve ilçedeki polis lojmanında ailesiyle kalan Çiftçi’nin 4 yıllık eşi İpek Çiftçi’nin de saldırıda ağır yaralandığı öğrenildi. Yaklaşık 6 yıl önce mesleğe başlayan Çiftçi’nin 9 kardeş olduğu belirtildi.

BABA, 5 AYLIK BEBEĞİ VE 12 YAŞINDAKİ OĞLU ÖLDÜ

Saldırıda; lojmanın arkasında bulunan ve patlamanın şiddetiyle bir bölümü yıkılan evde kalan Lokman Açıkgöz ile 5 aylık kızı Ecrin Açıkgöz ve 12 yaşındaki oğlu Alper Murat Açıkgöz de hayatını yitirdi. Lokman Açıkgöz ile kızı ve oğlunun cenazeleri, ilçe mezarlığında aynı mezarda gözyaşları arasında toprağa verildi.

2 KATLI EV SANKİ DEPREM OLMUŞ GİBİ YIKILMIŞTI

Lokman Açıkgöz’ün mezarını ziyaret eden arkadaşı İbrahim Deniz, gece düzenlenen saldırının ardından cep telefonuyla Lokman’ı aradığını fakat ulaşamadığını söyledi. Bunun üzerine Lokman’ın ağabeyini aradığını ancak onun da “Lokman, Lokman” diyerek çığlık attığını ve konuşamadığını anlattı.

Ardından olay yerine gittiğini belirten Deniz, “2 katlı ev sanki deprem olmuş gibi yıkılmıştı. Evin birinci katında Lokman, üst katında ise ağabeyi oturuyordu. Alt katta olduğu için çocuklarıyla enkaz altında kalmış” ifadelerini kullandı.

ALLAH, BUNU YAPANLARIN YANINA BIRAKMASIN

Arkadaşını ve 2 çocuğunu aynı mezara defnettiklerini vurgulayan Deniz, şöyle konuştu: “Allah, bunu yapanların yanına bırakmasın. Bunlara destek veren kişilerin de Allah belasını versin. Çocukları babasız, babaları çocuksuz, eşleri kocasız bırakıyorlar. Bu insanlık değil. Bu olaylardan bütün ilçe halkı olarak tedirginiz. ‘Artık yeter’ diyoruz. Allah, peygamber için bu insanları nasıl öldürüyorsunuz ? Siz bombaları nasıl patlatıyorsunuz? Artık birileri bunu durdursun. Baba, kızı ve oğlunu yan yana defnettik.”

DİĞER OĞLU AĞIR YARALI

Öte yandan, Açıkgöz’ün saldırıda yaralanan oğlu Sadık Efe’nin (8) Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürüyor. Hayati tehlikesinin bulunduğu belirtilen Sadık Efe’nin, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 2. sınıf öğrencisi olduğu ve başarısından dolayı “ayın öğrencisi” seçildiği öğrenildi.

POLİS MEMURUN EŞİ DE ÖLDÜ

Katliamda hayatını kaybeden Esra Söke Başaran’ın (31) bir polis memurunun eşi olduğu ve Çınar Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürlüğü’nde memur olarak çalıştığı öğrenildi. Başaran’ın bir süre önce tayinini il merkezine çıktığı ancak kendi isteğiyle Çınar’da görevine devam ettiği belirtildi.

Saldırının gerçekleştirildiği bölgeye yakın konumdaki Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Zübeyde Hanım Anaokulu ve İmam Hatip Lisesinin de aralarında olduğu bazı okullarda hem oluşan hasar hem de tedirginlik duyan velilerin çocuklarını göndermemesi nedeniyle eğitim yapılamadı.

Bu arada, saldırıda yaralanan 39 kişinin tedavisi sürüyor.