Mescid-i Aksa’da siyonist zulmü devam ediyor

Yahudilerin yılbaşı olarak kabul ettiği ‘Roş Aşana’ tatili sebebiyle Mescid-i Aksa’da girişleri kapatan terörist İsrail askerleri, Filistinlilere ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile saldırdı. Müdahalede çok sayıda Filistinli yaralandı. Öte yandan Gazze Şeridi topraklarını ihlal eden İsrail askerleriyle, Filistinli direniş güçleri arasında çatışma yaşandığı bildirildi.

İşgalci-terörist devlet İsrail’in Filistin halkı üzerinde estirdiği terör sürüyor. Dün de Yahudiler için yılbaşı kabul edilen “Roş Aşana” tatili sebebiyle Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişine izin vermeyen İsrail askerleri, Filistinlilere müdahale etti. Yahudi yerleşimcilerin Aksa’ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere, askerlerin ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale etmesi sonucu aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

GAZETECİLER DE DARP EDİLDİ

Yaralanan Filistinliler çevredeki sağlık ekipleri tarafından sedyelerle Aksa’nın içerisindeki revire taşındı. İsrail askerleri olayları görüntülemek isteyen bazı gazetecileri de darp etti. Aksa avlusunun kapılarında toplanan Filistinliler, “Canımız kanımız sana feda olsun ey Aksa”, “Ey Muhammed, ümmetin Seni terk etmedi” ve “Kur’an düsturumuz, cihad yolumuz” şeklinde sloganlar atarak, İsrail askerlerinin saldırılarına karşı koymaya çalıştı.

AKSA’NIN İÇİNE GAZ SIKTILAR

Bu arada görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, dün sabahın erken saatlerinde Aksa’nın avlusuna giren onlarca İsrail askeri, geceden camide kalan Filistinli cemaate müdahale ederek dışarı çıkardı. Kıble Mescidi’nin kapısını kilitleyen askerler, mescidin içine de göz yaşartıcı gaz attı. Mescid-i Aksa Vakfı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 40 Yahudi yerleşimci polis korumasında Aksa’nın avlusuna alındı. Geçen yıl da İsrail yönetimi “Roş Aşana” sebebiyle Mescid-i Aksa’ya girişlere sınırlama koymuştu. Bazı aşırı Yahudi grupların tatil sırasında Aksa’ya topluca girme yönündeki çağrıları Filistinlilerle, İsrail askerlerini karşı karşıya getirmişti.

Kudüs’te Yahudi yerleşimciler, asker veya polis eşliğinde sık sık Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa’da sık sık gerginlik yaşanıyor. İşgal devleti İsrail, bu gerekçelerle zaman zaman Filistinlilerin Aksa’ya girişini kısıtlıyor.

GAZZE’YE DE SALDIRI

Öte yandan Gazze Şeridi topraklarını ihlal eden İsrail askerleriyle, Filistinli direniş güçleri arasında çatışma çıktığı bildirildi.

Gazze’deki emniyet kaynaklarından

alınan bilgiye göre, İsrail askerleri Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya beldesinin doğusundan onlarca metre içeri girdi. Bölgede bulunan Filistin direniş güçleri ile söz konusu İsrail askerleri arasında silahlı çatışma çıktığı ve İsrail askerlerinin geri çekildiği belirtildi.

Yorumlar