Mülteciler insan değil mi?

Aylardır Zeytinburnu’nda köprü altında kalmak zorunda kalan Afgan mülteciler için bugün yeni bir gelişme daha yaşandı. Uluslararası Mülteci Hakları Derneği yetkililerince dikkat çekilmek amacı ile yapılan basın açıklaması kamuoyunda oldukça ses getirdi. Köprü altında kalmak zorunda kalan mültecilerin yaşanan dramı işte bakın nasıl görüntülendi.

“MÜLTECİLERİN DE İNSAN OLDUKLARINI HATIRLAMAMIZ GEREKİYOR”

Yeni bir hayat umudu ile düşmüşlerdi Türkiye yollarına.Sıcak bir yuva hayaliydi tüm dertleri. Bunun derdi ile düşmüşlerdi o çileli yolculuğa zaten.

Ama ne yazık ki hiçbir şey hayal ettikleri gibi olmamıştı.

Evet ne yazık ki aylardır İstanbul gibi bir Metropol şehrin göbeği sayılabilecek bir mekanda, Zeytinburnu’nda bir köprü altında hayat sürdürmek zorunda kalan mültecilerden bahsediyoruz.

Eşyalarını orada buldukları sularda yıkamak zorunda kalıyorlar. Ve soğuk havalarla birlikte artan salgın hastalıklar onların yaşamını oldukça zorlaştırıyor.

“ÇATISI OLMAYAN, PENCERESİ OLMAYAN BÖYLE BİR YERDE KAÇ AY YAŞAYABİLİRSİNİZ?”

Konuyla alakalı hem dikkat çekmek hem de yetkilileri harekete geçirmek amacı ile bir basın açıklaması yapan Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Avukat Uğur Yıldırım, vicdanlı vatandaşlara seslendi ve “Çocuğunuz üşüdüğü zaman, onu ısıtacak bir battaniye bulamadığınız zaman daha ne kadar yaşayabilirsiniz ki?” diye sordu ve önemli açıklamalarda bulundu.

“BU KARE TÜRKİYE’YE YAKIŞMIYOR”

Öte yandan Akit TV mikrofonlarına da özel açıklamalar yapan UMHD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Muaz Yanılmaz, “Bu kare Türkiye’ye yakışmıyor” dedi.

Son olarak Afgan mülteciler, devletten kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyor…

Yeni Haber: Yapılan basın açıklamasının ardından Zeytinburnu Belediyesi ve Göç İdaresi işbirliği ile söz konusu mülteciler, bir spor kompleksine aktarıldığı öğrenildi.

www.yeniakit.com.tr

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, ,