Mustafa Akaydın’dan skandal açıklama

Kamuyu zarara uğratmaktan hakkında Sayıştay tarafından 2 milyon 181 bin 156 liralık ceza kesilen CHP’li eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın kendini ‘Uyku sersemiydim’ diyerek savundu.

Eski Antalya Büyükşehir Başkanı Mustafa Akaydın, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yapılan elektronik bilet sistemi ihalesinde kamunun zarara uğratılması iddiasıyla açılan davada Sayıştay’ın, oluşan 2 milyon 181 bin 156 liralık kamu zararının tarafından ödenmesi kararına tepki gösterdi.

Ödeyebileceğinin çok üstünde bir rakamla karşı karşıya kaldığını belirten Akaydın, “Benim 19 yıllık kamu yöneticiliği geçmişim var, her aşamasında mal bildirimi vermişimdir. Şu anda Meclis’e verilmiş ikinci mal bildirimim var” diye konuştu.

Basına 2009’da belediye başkanı olduğu dönemdeki mal bildiriminin yansıdığını anlatan Akaydın, mal varlığının harcamaları nedeniyle eksildiğini belirtti.

Akaydın, “Zengin olmak ayıp değildir, zengin miyim değil miyim takdirinize bırakıyorum. Hepsi benim siyasi hayatım başlamadan önceki bildirimlerdir. Büyük çoğunluğu eşimin ve kendimin anne babamdan miras yoluyla gelmiştir. Eşimle benim toplam 80 yıllık hekimlik hayatımız var” diye konuştu.

“UYKU SERSEMİYDİM”

Akaydın, 2011 sorgusunu temyize taşıdıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Ancak 2012 sorgusu tebligatını aldım gözüküyor, ona hiç itirazım yok. O kadar kalabalık bir evrak bütün içerisinde alıyorsunuz ki sabah saat uyku sersemi 08.30’da, 09.00’da. Ben o ilanı bulamıyorum bir türlü. ‘Yani ilan bana verildi, verilmedi, kumpas var mı, yok mu’ o konuda bir şey söyleyemem. Aldı gözüküyorum, onlar da ‘Temyiz etmediğiniz için bunu ödemekle yükümlüsünüz’ diyor. Bu çok büyük bir haksızlık çünkü firma ortada, belediyeyle çalışıyor. Ben bu parayı silah zoruyla tahsil edemem, ben firmaya belediye başkanıyken itirazda bulunmuşum.”

Tebligatta usulsüzlük olduğu iddiasıyla önceki gün yeniden temyiz işlemi başlattıklarını anlatan Akaydın, tebligatın avukatına yapılması gerektiğini savundu.

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

,