Paralel yapı ABD’de devleti hortumladı

FETÖ’nün soygunu yurtdışına taştı. FBI’ın soruşturduğu Paralel Yapı’nın, ABD’deki okulları aracılığıyla aldığı devlet desteğini yakınlarına aktardığı ortaya çıktı.

 

Paralel Yapı”ya ait Chicago merkezli Concept Schools’un, 5 milyon dolardan fazla devlet desteğini altındaki sözleşmeli okullardan alarak kendi yakınlarına aktardığı ileri sürüldü. ABD basınında “Paralel Yapı”ya ait okulların yaptığı usulsüzlüklere ilişkin son haber Chicaco Sun-Times gazetesinden geldi.

YAKIN MARKAJA ALMIŞLAR
Gazetenin haberine göre, Illinois Meclis Başkanı Michael Madigan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişiyi yakın markajda tutarak, güçlü bir ağ kuran Concept Okulları hakkında devam eden soruşturmada henüz bir iddianame sunulmadı. Arama emri için mahkemeye verilen 85 sayfalık kayıtlara ulaşan gazeteye göre, Concept Schools, taşeronları ve özel olarak işletilen ama vergilerle finanse edilen diğer Orta Amerika’daki “birçok” sözleşmeli okullarında, “federal programı dolandırmaya yönelik bir entrikanın içinde oldukları tespit edildi.

MÜFETTİŞLER OLAYDAN EMİN
Contept Okulları’nda usulsüzlük yapıldığından emin olan ABD Eğitim Bakanlığı müfettişlerinden biri, okullarda arama yapılmasına izin almak için Chicago’da bir yargıca müracaatında, “Bu suiistimalin en az 2007’ye kadar geçmişe gitmekte olduğu, suistimalin düşük gelirli öğrencilerin olduğu okullara internet erişimi sağlayan E-Rate programını da kapsadığını” söylediği öğrenildi.

HAYALİ FATURA AĞI

FBI, mahkeme kayıtları, Concept Schools Başkanı Sedat Duman’ın, okullar için, “E-Rate” onay formlarını imzaladığını gösteriyor. Mahkeme kayıtlarına göre, Copcept okullarının bilişim kurulu başkanı olarak adı geçen Hüseyin Shane Ülker’in, “E-Rate” fonlarını kendisiyle ilişkili üç iş yerine hayali fatura ağıyla, Stephen Draviam isimli bilgisayar uzmanının şirketi vasıtasıyla gönderiyor. Ülker, parayı kendisine yakın üç şirketin hesabına yatırmadan önce 20 bin doları Türkiye’deki Bank Asya hesabına yatırdığı ortaya çıktı.