Rusya, Suriye’de ilk yenilgisini aldı: 25 tankı imha edildi

Rusya’nın Suriye’ye fiili müdahalesi sonrası rejim ve Fetih Ordusu arasındaki çatışmalar Hama’da yoğunlaştı. Fetih Ordusu, Rus askerlerin de içlerinde bulunduğu rejim birliklerine ağır kayıplar yaşattı. 25 rejim tankı imha edilirken, ölenler arasında 1 Rus subayının da olduğu doğrulandı.

Rusya‘nın Suriye‘ye fiili müdahalesi sonrası Hama kırsalında ilerleyişe geçmek isteyen Suriye rejim birlikleridurduruldu.

Fetih Ordusu çatısı altındaki muhalifler, Hama-Selamiye yolunda bir rejim konvoyuna 9 IED tipi el yapımı mayınlı saldırıda bulundu.

ÖLENLER ARASINDA BİR RUS SUBAYI VAR

3 rejim otobüsünün pusuya düşürüldüğü ve onlarca rejim askerinin öldürüldüğü bildirildi. Morek kasabasında ölenler arasında bir Rus subayın olduğu Fetih Ordusu kaynaklarınca teyit edildi.

Direniş grubu sözcüleri yaklaşık 5 bin askerin Hama cephesini Rus ve rejim saldırılarına karşı koruyacağını açıkladı.

Savunma pozisyonunda olan Fetih Ordusu’nun ilerleyişe geçtiği bildirildi. Fetih Ordusu Hama kuzeyindeki 5 kasabayı içeren bölgede olağanüstü durum ilan etti. Kuzey Hama’da yer alan Tevbe bölgesinin direnişçiler tarafından ele geçirildiği duyuruldu. Morek kasabası çevresinde yoğunlaşan çatışmalarda rejim ve Rus birliklerinin ağır kayıp yaşadığı ifade edildi. Hama’da 17 Rus tankı, 4 zırhlı araç, 5 pikap tipi aracın imha edildiği Fetih Ordusu kaynaklarınca bildirildi.

Rusya’nın hava saldırıları 1 Ekim’den bu yana Humus’un kuzey kesiminde Telbise ve Rastan bölgelerinin yanı sıra Mukramiye ve Zafaraniye bölgeleri ile Hama’nın kuzeyi kırsalında yoğunlaşmıştı. 

Suriye’nin batı kesimlerine sıkışan Esed rejimi, kuzeyde Halep’in merkeziyle kuzeybatı kıyılarındaki Lazkiye’den ülkenin güneybatısında Şam’a uzanan hattı kontrol ediyor. Doğuda ise Deyr Ez Zor ve Haseke kentlerinde yalnızca merkezlerinde tutunabilmiş durumda.

Lazkiye’nin kuzeydoğusundaki İdlib’e hâkim muhalif Fetih Ordusu, güneye doğru bu vilayet üzerine baskı yapıyor. Beşşar Esed’in memleketi Lazkiye’yi güvenceye alması, buranın güneybatısından Şam’a ulaşan Hama-Humus bölgesini de tam olarak kontrol edebilmesine bağlı.

Kategori:

Her Telden

Etiketler:

, ,

Yorumlar