Rusya’da Putin’i kızdıracak anket

Rusya’da bir haber kuruluşunun yaptığı Türkiye anketinin sonuçlarının Putin’i kızdıracak türden olduğu ortaya çıktı. Ankete katılan Rusların yüzde 63’ü Türkiye’ye yaptırım uygulanmasına fikrine karşı çıktı.

Moskova yönetimi uçak kriziyle ilgili sert açık açıklamalar yaparken Rus halkı, Türkiye ile ilişkilerin gerilmesini istemiyor.

Erdoğan ve Putin’i Paris’te görüşme yapma yönünde adım atmasıyla gerilimi biraz olsun düşürürken, Rus halkının yüzde 63 “Türkiye cezalandırılmasın” görüşünde birleşti.

Rusya’da neredeyse tamamı devletin kontrolündeki televizyon, radyo ve gazeteler Türkiye karşıtı propagandanın dozunu düşürdü. Rusya’da bağımsız yapan Eho Moskvi radyosunda yayınlanan bir tartışma programında dinleyiciler arasında anket yapıldı. “Türkiye cezalandırılmalı mı” sorusunun yöneltildiği seyircilerin yüzde 63’ü“Hayır” yanıtını verirken, yüzde 37’sinin cevabı “Evet” oldu.

Rusya’da bağımsız yayın yapan “Eho Moskvi” (Moskova’nın yankısı) radyo istasyonunda, Rus cephesinden şahin ve güvercin görüşlü kişiler, bir tartışma programına katıldı. Güvercinler cephesini siyaset bilimci Stanislav Belkovski temsil ederken, şahin cephesinde Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’nın Uluslararası İlişkiler Komitesi’nden Leonid Kalaşnikov vardı.

PUTİN DERS ÇIKARMALI

Belkovski’nin görüşü şöyle:

“Rusya’nın Türkiye’yi hedeflediği gibi verimli cezalandırması mümkün değil. “Türkiye bunu niye yaptı” meselesine gelince… Amaçları Rus Kara Kuvvetleri’nin ülkeye girişini önlemek ve aynı zamanda NATO ile Rusya arasında IŞİD’e karşı işbirliği yapılmasını önlemek olabilir. Yalnız şunu net biçimde anlamamız gerek. Rusya sıraladığı yaptırımları uygulamaya kalkıştığı an Türkiye boğazları kapatır. Peki, Putin bu krizden ders çıkardı mı? Çıkarmadı gibi görünüyor. Çünkü Rus uçakları Türkiye’nin “Orada bizim soydaşlarımız yaşıyor” dediği Suriye’deki Türkmenlerin üzerine bomba yağdırmaya devam ediyor. Ekonomik yaptırımlara gelince, Türkiye’ye zorluklar çıkarabiliriz, ancak büyük kötülüğü kendimize yapmış oluruz.”

SURİYE ÇEÇENİSTAN’A DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Leonid Kalaşnikov ise Türkiye’nin Suriye’yi Çeçenistan’a dönüştürdüğünü ileri sürdü. Tartışma sonunda dinleyiciler arasında bir de kamuoyu araştırması yapılarak, “Türkiye cezalandırılmalı mı”sorusu yöneltildi. Ankete katılanlarında yüzde 37’si ‘Evet’, yüzde 63’ü ise ‘Hayır’ yanıtı verdi.

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, ,