Rusya’dan AB’ye Türkiye çağrısı!

Rusya’nın AB Temsilcisi Vladimir Çijov, 29 Kasım’da Brüksel’de yapılacak Türkiye-AB Zirvesi’nde Birlik ülkelerinden, Rus uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesine tepki beklediklerini açıkladı.

TASS ajansına röportaj veren Çijov“Uçağımızın düşürülmesi konusu, Pazar günü yapılacak Türkiye-AB Zirvesi’ne mutlaka yansıyacaktır. AB’nin Türkiye’ye saldırgan eylemi nedeniyle hak ettiği tepkiyi vermesini umuyoruz” dedi.

‘DONALD TUSK, İTİDAL ÇAĞRISINDA GEÇ KALDI’

Rus diplomat, AB Konseyi BaşkanıDonald Tusk’ın uçak vakasından sonra yaptığı ‘itidal ve soğukkanlılık çağrısının’ biraz geç kaldığını ve faydasız olduğunu da söyledi. Çijov, “Bu çağrı Türkiye’ye yapılsaydı ya da uçak düşürülmeden önce gündeme gelseydi yardımcı olabilirdi” dedi.

‘AB, TÜRKİYE’NİN ADAYLIĞI KONUSUNDA İSTEKLİ DEĞİL’

Çijov, AB’de Türkiye’nin adaylık sürecinde ilerleme olması konusunda büyük istek bulunmadığını da söyledi:
“AB’nin tutumu konsensüs temeline göre şekilleniyor. Bazı AB üyelerinin ise tarihsel ve diğer nedenlerden dolayı Türkiye’ye karşı büyük bir sevgi beslemediği iyi biliniyor. Neticede Türkiye, Kıbrıs’ta AB topraklarının bir kısmını işgal ediyor. Türk Hava Kuvvetleri’nin Yunanistan hava sahasını birçok kez ihlal ettiği de bilinen bir durum.”

‘TÜRKİYE’YE SAVAŞ AÇMA NİYETİMİZ YOK’

Çijov, Euronews’e yaptığı açıklamada da Rus uçağının düşürülmesinden sonra Türkiye’ye savaş açmak gibi bir niyetlerinin bulunmadığını, ama Suriye’deki operasyonlar sırasında Rus uçaklarının daha güçlü biçimde korunacağını belirtti. Çijov, Türkiye’nin Rus uçağına saldırısının ‘önceden planlanmış bir eylem olduğunu’ vurgulayarak gelişmenin ikili ilişkilere olumsuz yansıyacağını söyledi.

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

,