Rusya’nın sabıkası kabarık

Rusya, Türkiye hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen SU-24 tipi savaş uçağının ardından uluslararası arenada ‘mağdur’ rolünü kapmaya çalışırken, olayın Rusya’nın aymaz tutumu nedeniyle gerçekleştiği ortaya çıktı.

Rusya, Türkiye hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen SU-24 tipi savaş uçağının ardından uluslararası arenada ‘mağdur’ rolünü kapmaya çalışırken, olayın Rusya’nın aymaz tutumu nedeniyle gerçekleştiği ortaya çıktı. Uçağın düşürülmesinden önce iki tarafın diplomatik ve askeri yetkilileri arasındaki görüşmelerde, Rusların, “Hava ihlallerini çok büyütüyorsunuz, bunlar anlık giriş çıkışlar. Pilotlarımız İngilizce bilmiyor, uyarılarınızı anlamıyorlar. Ilımlı muhaliflerin hangisi terörist hangisi değil bilmiyoruz. Uçaklarımızın manevra kabiliyeti kısıtlı, Türkiye’ye tehdit oluşturmuyor” iddialarında bulunduğu ifade edildi.

Ankara, Moskova ile Ekim ayında peş peşe gerçekleşen hava ihlallerine ilişkin diplomatik ve askeri temas kanallarını açık tutmuş, Rus ve Türk askeri yetkilileri sadece Ekim ayı içinde 5 defa yüz yüze görüşmüştü. Bir Rus askeri heyeti de, Ankara’ya gelerek ihlallere ilişkin izahatta bulunmaya çalışmıştı.

SABIKA KABARIK

NATO’nun son verilerine göre Rus jetleri Estonya, Finlandiya, Danimarka, Polonya ve İsveç başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin hava sahasında son dönemde onlarca kez ihlal etmekten kaçınmadı.

Ebru Şengül/Takvim

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, ,