Irak’lı Sistani Rusya’nın Suriye İşgalini Destekliyor

Iraklı Şiilerin dini lideri Ayetullah Ali Sistani’den Rusya’nın Suriye’yi işgaline destek geldi. Sistani ‘tüm dünya bu kötülüğe karşı savaşmalıdır, çünkü bunlar insanlığa karşı terör işliyor’ dedi.

Ayetullah Sistani ‘IŞİD’e karşı savaşa bu konuyla ilgili tüm fırkaların destek vermesi gerekir’ dedi.
Şii Lider, ‘IŞİD’in yok edilebilmesi için güçlerin birleştirilmesi ve bu gruba karşı savaşın alanının genişletilmesi gerekiyor’ şeklinde konuştu.
Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın yeni tehditlerden sorumlu yetkilisi İlya Rogaçev, dün ‘Irak’tan bir talep gelmesi halinde bu ülkede de IŞİD’e karşı hava operasyonları düzenlemeyi değerlendirebileceklerini’ söylemişti.
Ali Sistani ‘IŞİD’e karşı savaş, bütün Iraklıların arzusudur, hal böyleyken bu savaş sadece Iraklıların savaşı değil, tüm dünya insanlığa kastetmiş bu teröristlere karşı savaşmalıdır’ dedi.
Sistani’nin açıklamaları, Irak Cumhurbaşkanı Haydar El Abadi’nin Rusya’nın IŞİD’e yönelik saldırı teklifini olumlu karşılamasının ardından geldi. Ali Sistani, Rusya’yı Suriye’nin ardından Irak’ı da işgal etmeye davet etti.
Şii Lider, daha önce de Irak’ı işgal eden ABD öncülüğündeki NATO Birliklerine karşı savaşmanın haram olduğu yönünde fetva verdiği gerekçesiyle eleştirilmişti.

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, , ,