Türkmenlerden Türkiye’ye duâ

Yeni Akit Gazetesi, ateş hattı olarak bilinen ve katil Beşar Esed ile destekçisi Rusya’nın saldırdığı Bayırbucak bölgesindeki Türkmen kampına gitti. Muhabirimiz Ramazan Alkan, Türkiye-Suriye sınırında kurulan Yamadı Kampı’nda Türkmenlerle görüşerek yaşanan drama tanıklık etti. Onbinlerce kişinin yaşadığı çadır kentte Esed’e bela, Türkiye’ye dua ediliyor

Hatay Yayladağı’nın güneyinde, Türkiye-Suriye sınırında kurulan Yamadı Kampı’nın nüfusu her geçen gün artıyor. Suriye’nin Lazkiye kentine bağlı Yamadı Köyü, koca bir çadır kenti andırırken, Esed rejimine ve İran’a bağlı askerlerin karadan, Rusların havadan yaptığı saldırılar sonucunda yaşadıkları yerleri terketmek zorunda kalan Türkmenlerin Yamadı Kampı’na gelişi sürüyor. İç savaşın başladığı günlerde kurulan ve elektrik-suyun olmadığı kamptaki yaşam koşulları içler acısı.

KAMPTAKİ YAŞAM TÜRKİYE’NİN YARDIMLARI SAYESİNDE SÜRÜYOR

Son saldırılarla birlikte binlerce Türkmen, ormanlık alan içerisinde çadırlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Dağlık alanda binlerce kişinin oluşturduğu çadırkentte yaşam, Türkiye’nin yardımları sayesinde devam ediyor. İnsanların büyük bir çoğunluğu Kızılay’ın verdiği çadırlarda kalırken, gecekonduyu andıran; ancak gecekondudan daha kötü yapılar içerisinde az sayıda da olsa kalanlar var. Türkmenlerin kamtaki gıda ve giyecek ihtiyacı, Türkiye’den gelen yardımlar sayesinde gideriliyor. Esed’e bela

TÜRKİYE’YE DUÂ

Son saldırılarla birlikte köyünü terketmek zorunda kalan Zeynep Hanım, kampa yeni gelenlerden. Şimdilik tanıdıklarının yanında kalan Zeynep, eşini Suriye iç savaşında şehit vermiş. 3 çocuğuyla birlikte yaşam savaşı veren Zeynep Hanım, “Eşimi camide namaz kılarken camiyi bombalayarak şehit ettiler. 3 tane çocukla bir başıma kaldım. Türkiye’den Allah razı olsun. Bizim karnımızı doyuruyor, çadır da olsa kalacak bir yer veriyorlar. Beşar Esed’in ise Allah belasını versin. Bizleri yerimizden yurdumuzdan etti” diyor.

TÜRKİYE’DEN SİLAH İSTEDİLER

Türkiye’den gelen yardımları kamptakilere dağıtmakla görevli olan Nidal Piriş, Türklere teşekkürlerini ileterek, Esed’e karşı galip gelebilmek için Türk yetkililerden silah talebinde bulundu. Piriş, “Bu malzemeler Türkiye’den geldi. Bunları çatışma bölgesinden kampa yeni göç etmiş Türkmen kardeşlerimize dağıtıyoruz. Bütün ihtiyaçlarımızı Türkiye karşılıyor. Ancak biz insani yardımların yanısıra asıl yardımın cephedeki kahramanlarımıza yapılmasını istiyoruz. Onların mühimmata ihtiyaçları var” dedi.

GÜRBÜZ ÇİFTİNİN SON ARZUSU KÖYÜNDE ÖLMEK

Bir yıldan bu yana kampta kalan Gürbüz çifti, doğdukları topraklarda ölmek istiyor.  70 yaşındaki Muhammed Necim Gürbüz, “Nasılsın amcacığım?” sorumuz karşısında duygulanarak, gözyaşları içerisinde konuşuyor: “Elhamdülillah yaşıyoruz işte. Burada çaresizce kurtuluş gününü bekliyoruz. Ben ihtiyarım, ölümün yakın ve son bir arzum var; evimde, köyümde ölmek istiyorum. Ölmeden Esed’in devrilip gittiğini görmek istiyorum. Bütün baskılara rağmen burayı terketmeyeceğiz.”