Yakaladılar, soydular çıplak götürdüler

Fransız polisi Saint Denis banliyösünde dün sabah operasyon yaptı, operasyonda 2 şüpheli öldü, 7 kişi de gözaltına alındı. Operasyonda yakalanan bir kişi, canlı bomba olabileceği şüphesiyle tüm giysileri soyulup, çıplak olarak sokağa çıkarıp götürdüler.

Fransa devlet terörü uyguluyor. Olağanüstü hali uzatan polise silah kullanma yetkisi veren Fransa’da polis ve asker acımasız operasyonlara imza atıyor. Fransız polisinin Paris’teki terör saldırıları ile ilgili olarak başkentin kuzeyindeki Saint-Denis banliyösünde yaptığı operasyonda iki kişi öldü, yedi kişi gözaltına alındı. Polis yaptığı baskında bir kişiyi, canlı bomba şüphesiyle soydu, çıplak olarak  sokağa çıkarıp alıp götürdü. Manzarayı görenler dehşete düştü.

Operasyon kapsamında Saint-Denys-de-l’Estree kilisesinin kapısı kırılarak baskın düzenledi.

Dün sabaha karşı başlayan operasyonun sona ermesinin ardından İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ve Paris Cumhuriyet Başsavcısı François Molins olay yerine geldi.

Basına kısa bir açıklama yapan Cazeneuve, “Operasyonlarda iki terörist öldü. Yedi kişi gözaltına alındı. Ölen teröristlerden kadın olanı üzerindeki bombayı patlatarak öldü” ifadelerini kullandı. Canlı bomba kadının Paris saldırısını düzenleyen Abdelhamid Abaaoud’un kuzeni olduğu ileri sürüldü.

Başsavcı Molins ise, operasyonun Paris’teki saldırıların beyni ve Ebu Ömer olarak bilinen Abdelhamid Abaaoud’u yakalamaya yönelik düzenlendiğini ancak ölen ve gözaltına alınanların kimliklerinin netleştirilmediğini söyledi.

Abaoud’un o binada yaşadığına dair kanıtlara ulaştıklarını kaydeden Molins, operasyon sırasında Abaaoud’un orada olup olmadığının bilinmediğini kaydetti.

Molins, gözaltına alınan üç kişinin, ölen teröristlerle aynı binada olduğunu, iki şüphelinin bina dışında bir moloz yığını altında saklanırken bulunduğunu söyledi.

Başsavcı gözaltına alınan diğer iki kişiden birinin de daireyi teröristlere verdiğini, diğerinin de teröristleri tanıdığını değerlendirdiklerini kaydetti.

Operasyonda görevli 5 polisin de hafif şekilde yaralandığı bildirilmiş, Fransız basınına konuşan bölge valisi ise operasyon sırasında hiçbir sivilin yaralanmadığını söylemişti.

SALDIRILARA 9 KİŞİ KATILMIŞ

Bu arada, Fransa’nın başkenti Paris’i kana bulayan canlı bomba saldırılarını düzenleyen eylemcilerin sayısının 9 olduğu belirtiliyor. 

BFM kanalı, son tespit edilen teröristin varlığı ile toplam üç bölgedeki saldırılara katılanların sayısının 9’a ulaştığını bildirdi.    

Kategori:

Genel, Haber

Etiketler:

, ,