Yürek Yakan Suriye Videosu

Suriye hükümeti Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği özel elçisi Kofi Annan’ın temsilcisini karşılamaya hazırlanırken muhalifler güvenlik güçlerinin isyancılara karşı yeni saldırılar düzenlediğini bildiriyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıklamasına göre Humus, Der’a ve Şam dâhil olmak üzere birçok kent bombalandı.

Bir Haftada 232 Ölü

Beşşar Esed yönetimi muhalifleri, son çatışmalarda onlarca kişinin öldüğünü bildiriyor.

Uluslararası Af Örgütü ise Suriye’nin geçen hafta Annan barış planını kabul etmesinden bu yana 232 kişinin öldüğünü açıkladı.

Suriye hükümeti saldırıları durdurma ve gelecek salıya kadar büyük şehir merkezlerinden askeri birliklerini çekme sözü vermişti. Ancak BBC’nin Beyrut muhabiri Jim Muir, şiddetin azaldığına dair işaret olmadığını bildiriyor.

Annan’ın temsilcisi Tümgeneral Robert Mood, ateşkes gözlemcilerini ülke genelinde konuşlandırma sorununu konuşmak için bugün Suriye hükümeti ile görüşecek. Annan bugün BM Genel Kurulunda bir konuşma yapacak.

Şam ziyaretini gerçekleştiren Tümgeneral Mood başkanlığındaki BM ön ekibi, 250 kişilik silahsız gözlemcinin Suriye’de nasıl çalışma yapacağı konusunda hükümet ile bir anlaşmaya varmayı umuyor.

Yorumlar